Kritik Izraele Norman Finkelstein dnes vystoupí na FF

23. 2. 2010 Autor: Rubrika: Fakulty 8 komentáře/ů

Na Filozofické fakultě dnes večer vystoupí americký politolog Norman Finkelstein. Přestože je sám židovského původu, tvrdě kritizuje izraelskou politiku vůči svým sousedům a především Palestincům. Po přednášce se proto očekává živá diskuse se studenty.

Norman Finkelstein

Norman Finkelstein na přednášce na univerzitě v Massachusetts.

Foto: Miguel de Icaza

Finkelstein je autorem řady knih o izraelsko-palestinském konfliktu a politice holokaustu. Nejznámějším titulem je „Průmysl holocaustu: Úvahy o zneužívání židovského utrpení“. Podle něj je genocida spáchaná na židovské populaci dnes využívána k ospravedlňování politiky Izraele vůči Palestině, která je podle Finkelsteina násilná.

Přednášku s názvem „Právní aspekty izraelsko-palestinského konfliktu“ s následnou debatou pořádá Sdružení přátelé Palestiny, koná se 23. února od 19.15 hod. v místnosti č. 200 hlavní budovy FF na nám. Jana Palacha.

Děkan Filozofické fakulty Michal Stehlík včera nejprve požádal o zrušení akce, protože nebylo jasné, kdo za ni z pozice fakulty ručí. Ředitel Ústavu politologie FF Radek Buben se však po dohodě s moderátorem debaty, politologem Pavlem Baršou, za celou akci jménem ústavu zaručil. „Doktor Buben mi i písemně potvrdil, že celou akci ústav odborně garantuje a zároveň deklaroval její skutečně akademický charakter,“ potvrdil večer informaci portálu UKáčko.cz děkan Stehlík.

Vyjádření děkana FF Michala Stehlíka:

„O přednášce jsem se dozvěděl dnes ráno po e-mailu z Vídně, kdy jsem byl upozorněn na její případnou kontroverznost. Začal jsem zjišťovat podrobnosti a zjistil jsem, že celá akce není garantovaná žádnou základní součástí a není ani žádným pronájmem. Po prvním oslovení vedení ÚPOL jsem byl dr. Bubnem informován, že ÚPOL tuto akci negarantuje.

Následně došlo tedy z mé strany k pokynům směrem ke zrušení. O dvě hodiny později jsem byl informován prof. Baršou, že celou věc si vyjasnil s vedením ÚPOL a dr. Buben mi i písemně potvrdil, že celou akci ústav odborně garantuje a zároveň deklaroval skutečně akademický charakter.

Mám pravidlo, že v případě podobné garance je to věcí daného odborného pracoviště. Mám ale zároveň za to, že se jednalo o hodně nešťastné komunikovanou akci, kdy byl problém v garanci pracoviště, což uznal jak prof. Barša, tak dr. Buben.“

Podobný případ se loni na jaře přihodil i na Fakultě sociálních věd, kde měli studenti v rámci semináře na katedře amerických studií diskutovat s bývalým šéfem Ku-Klux-Klanu Davidem Dukem. Tehdejší děkan FSV Jan Ámos Víšek však tehdy z podnětu rektora právě kvůli zájmu extremistů pořádání debaty zakázal. (Více zde)

PROFIL: Norman Finkelstein

Norman Gary Finkelstein (*1953) je americký politolog a autor řady knih o izraelsko-palestinském konfliktu a politice holokaustu. Absolvoval Binghamton University, titul Ph.D získal v oboru politických věd na univerzitě v Princetonu. Jeho nejznámější knihou, která vyšla před čtyřmi lety i v češtině je „Průmysl holocaustu: Úvahy o zneužívání židovského utrpení“. Finkelstein v ní popisuje údajné zneužívání genocidy spáchané na židovské populaci k legitimizaci podle jeho názoru násilné politiky Izraele vůči Palestině.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.