Krize dopadá i na UK. Výrazně omezí zahraniční pobyty Erasmus

19. 10. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita 1 komentář

Stovky studentů čeká v příštích týdnech nepříjemné překvapení. Dozvědí se, že v letním semestru neodjedou na plánovaný studijní pobyt do zahraničí. UK totiž musí kvůli snížení rozpočtu výrazně omezit příspěvky na stipendia programu Erasmus.

Dostat se přes Erasmus na studia do Londýna, Paříže, Říma či Berlína bude v příštím roce mnohem složitější.

ilustrační foto: UKáčko.cz

První škrty přišly už koncem léta. Ministerstvo školství snížilo o 60 milionů korun částku vydávanou na zahraniční pobyty. Univerzita na to musela rychle reagovat – začala proto rušit výjezdy, které byly delší než 6 měsíců. Ani to však nestačilo.

Smůlu tak budou mít i studenti, kteří se chtěli přihlásit na obvyklá podzimními dodatečná kola. Fakulty je kvůli nedostatku peněz vůbec nevypisují. Kdo tedy nestihl podat přihlášku už na jaře nebo ve výběru neuspěl, musí si počkat až do příštího roku.

Méně peněz pro méně studentů

Podle informací portálu UKáčko.cz zřejmě nejsou současné škrty poslední – ty další se výrazně dotknou především studentů odjíždějícím na letní semestr. Část z nich obdrží nižší stipendium než očekávali. „UK dostane pouze část očekávaných prostředků na stipendia pro vyjíždějící studenty. Nebude tak schopna přidělit stipendia v původně plánovaném rozsahu,“ potvrzuje Pavlína Šaldová, proděkanka pro zahraničí a vnější vztahy Filozofické fakulty.

Další desítky studentů však nebudou moci do zahraničí vyjet vůbec. Tedy pokud si celý pobyt nezaplatí ze svého. „Není možné realisticky očekávat, že se všechny pobyty budou moci uskutečnit tak, jak bylo ještě v minulém roce plánováno,“ přiznává proděkanka Šaldová.
Některé fakulty a katedry už se proto rozhodly doplácet chybějící peníze ze svého, aby dopad škrtů na jejich studenty byl co nejmenší. Peníze shánějí ve vlastních fondech i prostřednictvím grantů.

Počty studentů UK vyjíždějících do zahraničí přes Erasmus

Rektor: Mohli jsme dopadnout i hůře

Podle rektora UK Václava Hampla přišla univerzita o 20 % plánovaného rozpočtu. „Díky efektivitě čerpání prostředků v uplynulém období však byla UK zařazena do nejnižšího pásma krácení,“ uvedl Hampl. Jiné vysoké školy dopadly ještě hůř.

„Důvodem je kromě krácení rozpočtu ze strany ministerstva i nižší přidělená částka od Evropské komise, nepříznivý kurz eura vůči koruně a vysoký počet zapojených institucí,“ vysvětluje rektor.

Studenti tak mohou očekávat, že dostat se na studium do zahraničí přes Erasmus bude těžší než dosud. Komise budou pečlivěji vybírat, koho a na kterou univerzitu pošlou. „Přednost by měli mít studenti, kteří v zahraničí dosud nestudovali,“ říká Hampl. Větší důraz se bude klást i na to, jak blízký je zahraniční studijní plán tomu, který uchazeč studuje v Česku. Také dodatečné prodlužování pobytů už bude pouze výjimečné.

Cílové země studentů UK pro pobyty Erasmus

UK i většina fakult mlčí

Přestože fakulty upozorňují, že omezení pobytů bude poměrně výrazné, většina z nich studenty nijak neinformovala. Žádnou oficiální zprávu nevydal ani rektorát, přestože o škrtech peněz na Erasmus věděla Evropská kancelář UK už koncem července.

Program Erasmus je placen z rozpočtu Evropské unie a českého ministerstva školství. Podle Národní agentury pro evropské vzdělávací programy letos česká strana dotuje program 270 miliony korun. Na rozdíl od loňského roku byla dotace z EU snížena o 17 milionů korun. Školy přišly i o příjem z rezervního fondu, který loni přinesl 1,5 milionu eur.

UK pro letošní rok na Erasmus nominovala 1140 studentů. Nejvíce jich je z Filozofické fakulty, Fakulty sociálních věd a Přírodovědy. Studentů nejčastěji míří na školy do Německa, Francie a Španělska, naopak nejmenší zájem je o Slovensko, Island a Maďarsko.

Počty výjezdů na Erasmus podle fakultNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.