Kurz první pomoci: Zvládli byste to taky!

14. 11. 2017 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

O tom, že bych si mohla osmělit základy první pomoci, jsem přemýšlela asi rok. Dobře. Slovo osmělit asi není úplně na místě, jelikož moje tehdejší zkušenosti s poskytnutím první pomoci byly, dá se říct, nulové.

Někdy na konci léta tohoto roku jsem se tedy rozhodla, že absolvuji kurz „Základy první pomoci u dospělých“, který zaštituje Červený kříž. Za 12hodinový kurz dáte přibližně 700 korun. Po jeho úspěšném absolvování obdržíte průkaz, který vám nějaký čas bude platit A zážitek? Ten vám zůstane na celý život.

Jak to probíhá?

Byla jsem lehce nervózní, jelikož jsem netušila, do jak moc vzdělaného okruhu lidí se v den kurzu dostanu. Kurzu se totiž účastní jak laická veřejnost, tak i lidé pohybující se ve zdravotnictví.  Dvanáct hodin strávených v sobotu a navíc s cizími lidmi – to by mohlo leckoho odradit.  Ani já jsem se na to zpočátku moc netvářila. Nicméně můj chtíč dozvědět se něco nového byl silnější než moje touhy po pohodovém víkendu.

Nemusíte se stresovat svými dosavadními znalostmi, kurzy navštěvují i úplní laici.

Přístup lektora také dost věcí ovlivnil. Náš kurz vedl mladý pohledný lékař sloužící na oddělení ARO v České Lípě, jehož přednes byl velice poutavý, což samozřejmě zapůsobí na vaši pozornost. Navíc jsme těch 12 hodin rozkouskovali malými přestávkami tak, aby celý den probíhal efektivněji.

 Na začátku jsme si zopakovali takové ty základní poučky jako: jaké číslo má záchranka, v jakém případě volat sanitku, proč je lepší zavolat přímo 155 a ne 112; které by měly být základní opravdu pro každého.

Poté jsme se přesunuli už na žhavější témata, a to ohrožující stavy. Jak naložit s člověkem, který je v šoku? Co je defibrilátor a kde ho vlastně můžeme najít? Nebo úplně zásadní činnost – resuscitace. Kdy je třeba začít resuscitovat, jak správně ji provádět? O těchto a mnoha dalších věcech jsme tedy debatovali, naslouchali novinkám ze světa záchrany lidského života.

Poslechli jsme si i pár peprných záznamů z linky 155 (co dělat, když má váš manžel na onom posvátném místě klíště?), nebo se dozvěděli odpovědi na naše nejniternější otázky, na které nám nikdo jiný než atestovaný lékař odpovědět nemůže.

Kdy volat rychlou? Sami dokážete víc, než si myslíte.

Není to nic těžkého

Kurz první pomoci bych doporučila absolvovat každému z nás. Nikdy nevíte, kdy se vyskytnete v situaci, ve které budete muset někomu pomoci. A vědět, jak na to, bude v té chvíli klíčové. Nezáleží totiž na tom, jak moc profesionálně u toho budete vypadat.

Tady jde hlavně o základy a věřte, že v jednoduchosti je krása. Naučit se pár jednoduchých technik jako naprosto obyčejný smrtelník, uchovávat je v paměti a když je nouze, tak je z té paměti vylovit, je totiž samo o sobě účinné.

Třešničkou na dortu celého kurzu je to, že obdržíte průkaz o absolvování, jejíž trvanlivost je 5 let. A to se může dobře vyjímat třeba v životopise. Zkuste to, zvládli byste to taky!Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.