„Kvůli Bílé knize můžeme bojkotovat přijímačky“

11. 2. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Demonstrací, stávkou nebo dokonce bojkotem přijímacích zkoušek pohrozili představitelé akademických senátů několika významných českých univerzit sdružených v iniciativě Pro vzdělanost, kteří se minulý týden sešli v Hradci Králové. Chtějí tak zabránit změnám vysokého školství ve smyslu Bílé knihy terciárního vzdělávání. Ta prý dává příliš velký prosto ekonomické funkci vysokého školství.

hk_prohlaseni

Ministr Liška do Hradce nepřijel, tak si ho účastníci setkání alespoň pustili na videu.

Foto: Aneta Veselská

Prohlášení podepsalo asi padesát představitelů akademických senátů z řad studentů i učitelů napříč českými univerzitami. Ačkoli mezi nimi převažují zástupci humanitních oborů, svůj podpis k textu připojili také matematici, technici či farmakologové.

Text Bílé knihy v současné podobě považují autoři prohlášení zcela nepřijatelný. Dokument pokládají „za nedostatečný a nebezpečný materiál pro kvalitu vysokého školství, ohrožující jeho demokratický charakter a nezastupitelnou funkci pro společnost.“

„Bílá kniha vzbuzuje falešné naděje“

Vadí jim, že Bílá kniha dává větší vliv na chod škol správním radám na úkor akademických senátů. V těch by významné slovo měli mít takzvaní externí aktéři, tedy například zástupci krajů a průmyslu. „Omezením samosprávy vysokých škol se dává prostor pro prosazování politických a ekonomických zájmů nejrůznějších lobby,“ píše se v prohlášení.

Autoři petice kritizují také princip financování univerzitního vzdělání. Přínosy školného jsou podle nich přeceňované. „Návrh reformy vzbuzuje falešné naděje mezi uchazeči o kvalitní vysokoškolské vzdělání, protože zaměňuje kvalitu výuky s bezprostřední finanční rentabilitou,“ tvrdí.

Co na reformě vadí akademikům?

Přečtěte si úplné znění Hradeckého prohlášení.

Navíc školné a financování podle ekonomické využitelnosti výzkumu nejsou schopné vyřešit chronický nedostatek peněz na vzdělání. Signatáři prohlášení se bojí, že pro řadu oborů, hlavně humanitních, bude takový postup likvidační a v konečném důsledku povede ke snížení konkurenceschopnosti české ekonomiky.

Velký problém také podle Hradeckého prohlášení také je způsob, jakým byla Bílá kniha vypracována. Autoři výzvy jej považují za nedemokratický a požadují veřejný dohled nad přípravami nových zákonných norem.

Ministerstvo: Pro reformy máme širokou podporu

Ministerstvo školství se proti Hradeckému prohlášení ohradilo. „Reformu terciárního vzdělávání v té podobě, v jaké ji připravuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, podporuje reprezentace většiny vysokých škol, což se dá doložit,“ uvedl Liškův úřad v tiskové zprávě. Tvrdí také, že tvorbu nového zákona konzultuje s Radou vysokých škol i Českou konferencí rektorů.

Odmítá také, že by podceňovalo budoucnost humanitních věd. Na konferenci Humanitní obory – tradice a perspektivy, kterou ministerstvo uspořádá v dubnu, „chce MŠMT ve spolupráci se zástupci humanitních fakult dospět ke shodě v otázce nezastupitelného postavení humanitních oborů v systému českého vysokého školství,“ uvádí dále ministerstvo.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.