„Kvůli Bílé knize můžeme bojkotovat přijímačky“
Demonstrací, stávkou nebo dokonce bojkotem přijímacích zkoušek pohrozili představitelé akademických senátů několika významných českých univerzit sdružených v iniciativě Pro vzdělanost, kteří se minulý týden sešli v Hradci Králové. Chtějí tak zabránit změnám vysokého školství ve smyslu Bílé knihy terciárního vzdělávání. Ta prý dává příliš velký prosto ekonomické funkci vysokého školství.
Prohlášení podepsalo asi padesát představitelů akademických senátů z řad studentů i učitelů napříč českými univerzitami. Ačkoli mezi nimi převažují zástupci humanitních oborů, svůj podpis k textu připojili také matematici, technici či farmakologové.
Text Bílé knihy v současné podobě považují autoři prohlášení zcela nepřijatelný. Dokument pokládají „za nedostatečný a nebezpečný materiál pro kvalitu vysokého školství, ohrožující jeho demokratický charakter a nezastupitelnou funkci pro společnost.“
„Bílá kniha vzbuzuje falešné naděje“
Vadí jim, že Bílá kniha dává větší vliv na chod škol správním radám na úkor akademických senátů. V těch by významné slovo měli mít takzvaní externí aktéři, tedy například zástupci krajů a průmyslu. „Omezením samosprávy vysokých škol se dává prostor pro prosazování politických a ekonomických zájmů nejrůznějších lobby,“ píše se v prohlášení.
Autoři petice kritizují také princip financování univerzitního vzdělání. Přínosy školného jsou podle nich přeceňované. „Návrh reformy vzbuzuje falešné naděje mezi uchazeči o kvalitní vysokoškolské vzdělání, protože zaměňuje kvalitu výuky s bezprostřední finanční rentabilitou,“ tvrdí.
Co na reformě vadí akademikům?
Přečtěte si úplné znění Hradeckého prohlášení.
Navíc školné a financování podle ekonomické využitelnosti výzkumu nejsou schopné vyřešit chronický nedostatek peněz na vzdělání. Signatáři prohlášení se bojí, že pro řadu oborů, hlavně humanitních, bude takový postup likvidační a v konečném důsledku povede ke snížení konkurenceschopnosti české ekonomiky.
Velký problém také podle Hradeckého prohlášení také je způsob, jakým byla Bílá kniha vypracována. Autoři výzvy jej považují za nedemokratický a požadují veřejný dohled nad přípravami nových zákonných norem.
Ministerstvo: Pro reformy máme širokou podporu
Ministerstvo školství se proti Hradeckému prohlášení ohradilo. „Reformu terciárního vzdělávání v té podobě, v jaké ji připravuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, podporuje reprezentace většiny vysokých škol, což se dá doložit,“ uvedl Liškův úřad v tiskové zprávě. Tvrdí také, že tvorbu nového zákona konzultuje s Radou vysokých škol i Českou konferencí rektorů.
Odmítá také, že by podceňovalo budoucnost humanitních věd. Na konferenci Humanitní obory – tradice a perspektivy, kterou ministerstvo uspořádá v dubnu, „chce MŠMT ve spolupráci se zástupci humanitních fakult dospět ke shodě v otázce nezastupitelného postavení humanitních oborů v systému českého vysokého školství,“ uvádí dále ministerstvo.
Napište komentář