Lékařské fakulty se nepřejmenují, jejich názvy zůstávají matoucí

2. 1. 2010 Autor: Rubrika: Fakulty 11 komentáře/ů

Plán 2. lékařské fakulty přejmenovat se na Lékařskou fakultu Motol neprošel. Návrh nedávno zamítl univerzitní senát. Důvodem změny mělo být větší odlišení od dalších lékařských fakult a odstranění údajně matoucího slova „druhá“.

Motol

2. lékařská fakulta si slovo Motol do svého názvu zatím nepřidá.

Foto: archiv UKáčko.cz

Nejčastějším argumentem proti přejmenování bylo narušení číselné řady lékařských fakult a vysoké náklady na změnu, které sama fakulta vyčíslila na zhruba 700 tisíc korun. Naopak jeden ze zastánců v senátu zdůraznil, že je „mnohem důležitější přání akademické obce než záliba v postupkách“.

Návrh na přejmenování neprošel Akademickým senátem UK, přestože pro něj hlasovalo 37 senátorů a jen 2 byli proti, 16 se zdrželo. Kvůli změně by však bylo nutné změnit celý Statut UK, na což by bylo potřeba získat 3/5 hlasů všech členů, tedy nejméně 42.


Nejsme druzí, říkají na 2. lékařské fakultě

Důvodů pro změnu však bylo víc. Označení „druhá“ podle kritiků názvu vyvolává dojem, že jde o o fakultu horší než je první lékařská. Jednotlivé fakulty se přitom liší především ve vyučovaných oborech, nikoli v kvalitě. Veřejnost si navíc školy kvůli jejich číselnému označení mnohdy plete.

Ještě problematičtější prý bylo vysvětlování zahraničním partnerům, protože v angličtině fakulta používala slovní označení „Second faculty“. Podle neschváleného návrhu by škola v angličtině nesla název „Motol Faculty of Medicine”. A pokud by vznikly univerzitní nemocnice jak bylo plánováno, nový název by zaručil na první pohled jasnou souvislost mezi konkrétním pracovištěm, tedy Fakultní nemocnicí Motol, a příslušnou fakultou.

Ondřej Hrušák, děkan 2. LF UK

Od roku 1990 jsem pro název Lékařská fakulta Motol a můj názor se nezměnil, říká děkan 2. LF Ondřej Hrušák.

Foto: Vlastimil Stárek, 2. LF

2. lékařská fakulta už svůj název v minulosti jednou změnila. Od založení v roce 1953 až do roku 1990 se jmenovala Fakulta dětského lékařství. Na škole se však nevyučovala jen pediatrie a název tak byl matoucí nejen pro veřejnost, ale i pro zahraniční univerzity. Absolventi navíc museli často vysvětlovat, že nejsou dětští lékaři, jak by vyplývalo z názvu školy.

V roce 1990 se diskutovalo o tom, jak se má fakulta přejmenovat. A přestože tamní akademici usilovali o název Lékařská fakulta Motol, nakonec zvítězilo číselné označení.

„Tehdy jsem patřil do té většiny, která hlasovala pro název Lékařská fakulta Motol, a můj názor se nezměnil. Jako děkan jsem opakovaně viděl reakci především laiků, ale i odborníků ze zahraničí, svědčící o menším respektu k instituci, pokud nemá jméno, ale jen číslo,“ vysvětlil svůj dlouholetý postoj současný děkan 2. LF Ondřej Hrušák.

Silná příslušnost fakulty k Motolu je zřejmá například i z e-mailových adres, které obsahují koncovku @lfmotol.cuni.cz, přestože web je na adrese lf2.cuni.cz. Fakulta si také slovo Motol přidala do svého znaku a i studentský spolek nese název Motolák.

Znak 2. LF UK

Druhá lékařská si do svého znaku slovo Motol doplnila.

Pokud by se však změnil název 2. LF, došlo by brzy zřejmě i k hledání nových názvů i pro první a třetí lékařskou fakultu. Zatímco u třetí se hovořilo o variantě Lékařská fakulta Vinohrady v návaznosti na tamní nemocnici, 1. LF má své ústavy nejen v okolí Karlova náměstí, Albertova a Karlova, ale také v Krči, na Vinohradech, ve Střešovicích či v Motole, takže s výběrem vhodného názvu by mohl být znovu problém.

Děkan Hrušák nyní, kdy univerzitní senát rozhodl proti vůli senátu fakultního, považuje otázku názvu za uzavřenou. „Nemyslím si, že bychom teď měli cokoliv měnit, například přejmenovávat Motolák na Dvojkolák… Je ale potřeba se zamyslet, zda je možné zvýšit funkčnost stávajícího číselného názvu fakulty a napomoci k jeho snadnějšímu zapamatování,“ řekl Ondřej Hrušák.

Argumenty pro změnu názvu:

  • Název odpovídá sídlu fakulty i většiny pracovišť, označení „motolská fakulta” se běžně používá.
  • Je potřeba opakovaně odpovídat na dotazy typu: Proč je vaše fakulta druhá? Která je první? V čem jste druzí?
  • Pokud by vznikly univerzitní nemocnice jak je plánováno, název by zaručil na první pohled jasnou souvislost mezi konkrétním pracovištěm (v tomto případě Nemocnicí Motol) a fakultou.

Argumenty proti změně:

  • Ne všechna pracoviště jsou v Motole.
  • Administrativní a finanční náročnost změny.

Zdroj: 2. LF UK

Anketa

Má smysl měnit názvy fakult?

výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...


Filozofická, nebo filosofická?

O změnu názvu se už v minulosti neúspěšně pokoušely i jiné fakulty UK. Například ekonomové z Fakulty sociálních věd předloni prosazovali přejmenování na Fakultu sociálních věd a ekonomie. Jejich záměr ale narazil už ve fakultním senátu na nesouhlas všech ostatních oborů a institutů.

AS FSV hlasuje o přejmenování fakulty

Senát FSV hlasoval o přejmenování na „Fakultu sociálních věd a ekonomie“. Návrh však podpořil jen ekonomický institut, zbylé čtyři byly proti.

Foto: Radovan Fišer (UK media)

Na Filozofické fakultě se zase objevily názory, že by se škola měla vrátit k původnímu způsobu psaní slova filosofická. Ta sice neodpovídá současné závazné jazykové normě, ale podle zastánců lépe odkazuje na svůj původ vycházející z řeckého slova sofía znamenající moudrost. Že v této věci nemá jasno ani sama fakulta svědčí skutečnost, že na Filozofické fakultě existuje Ústav filosofie, na němž se vyučuje obor filozofie.

Vyloučena však není ani změna názvu univerzity. Její celé jméno Univerzita Karlova v Praze je matoucí zvláště v kombinaci s názvy tří mimopražských fakult. Oficiální dokumenty tak například nesou označení „Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze v Plzni“. „UK proti současnému názvu protestovala již v roce 1998 při přijímání nového vysokoškolského zákona,“ řekl loni portálu UKáčko.cz tiskový mluvčí univerzity Václav Hájek s tím, že při nejbližší vhodné příležitosti bude UK prosazovat změnu.
(Více v článku Praha má zmizet z názvu univerzity).Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.