VÍME PRVNÍ: Lesby, gayové a bisexuálové z UK založili spolek Charlie. Chtějí bourat stereotypy

23. 3. 2010 Autor: Rubrika: Studentský život 56 komentáře/ů

Studenti sedmi fakult založili sdružení, které má spojovat lidi s rozdílnou sexuální orientací. „Naším cílem je sblížení různých lidí a změna často stereotypního pohledu majoritní společnosti na GLBT menšinu,“ říká zakladatel spolku Zdeněk Robin Scholze.

Gayové z UK

„Cílem spolku Charlie je snaha o sblížení různých lidí a změna stereotypního pohledu majoritní společnosti na GLBT menšinu,“ říká jeho zakladatel Zdeněk Robin Scholze.

Ilustrační foto: Pavel Dvořák pro UKáčko.cz

Úkolem sdružení je podle jeho zakladatelů vytvoření kulturně-společenské platformy nejen pro queer komunitu. Charlie je otevřený všem studentům a zaměstnancům UK i jiných univerzit, jejich rodinám a kamarádům, a to bez rozdílu sexuální orientace.

Spolek chce napomáhat vytvářet pestřejší akademický i mimoakademický život všem, kdo zahodí předsudky a budou mít chuť využívat další nové možnosti vyžití nejen na univerzitní půdě. „Studijní a zájmová rozmanitost stávajících a budoucích členů vytvoří spolku Charlie široké pole působnosti: od pořádání kulturních a společenských akcí, přes organizování přednášek, diskuzí, besed, projekcí, výstav, až po vytváření zázemí pro seberealizaci členů i nečlenů,“ říká Zdeněk Robin Scholze.

Samotnou podstatou organizace má být její otevřenost vůči všem zajímavým nápadům a podnětům. K tomu má přispět i spolupráce s obdobným spolkem na ČVUT, Studentskou unií UK (včetně začínajícího projektu Student 2.0), zahraničními spolky na jiných univerzitách a dalšími GLBT organizacemi v Česku i ve světě. První viditelnou akcí sdružení Charlie bude spoluorganizování série veřejných přednášek Here! Queer!, které poběží od 13. dubna.

Ministerstvo vnitra zaregistrovalo občanské sdružení Charlie 16. března. To se tak stalo prvním celouniverzitním spolkem pro lidi s rozdílnou sexuální orientací v historii Univerzity Karlovy. Podobná sdružení však už delší dobu existují na ČVUT nebo VŠE. Na Filozofické fakultě UK loni několik měsíců existoval také queer spolek DuhoFFka.

Mezi zakládajícími členy je Alex Horký (LF v Hradci Králové), Jakub Kocmánek (PF), Richard Lukáš (FSV a FF), Ondřej Moravec (FSV), Adam Ošťádal (FSV), Petr Pávek (FSV), Zdeněk Robin Scholze (PřF), Vítězslav Slíva (FSV), Petr Vácha (FSS Masarykovy Univerzity v Brně) a Ladislav Zikmund-Lender (KTF).

Řada fakult zatím nemá své zástupce, zakladatelé spolku však uvítají další zájemce o spolupráci. „Vítáme jakékoli nápady, které mohou obohatit a podpořit činnost spolku Charlie, a tím pomoci bourání bariér mezi rozdílnými lidmi,“ dodává Zdeněk Robin Scholze.

Čtěte takéNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.