Letní škola FHS: sport, divadlo, umění i přednášky zakladatelů fakulty

9. 10. 2010 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Na konci září proběhla ve Svoru tradiční akce Fakulty humanitních studií Letní škola pro starší a pokročilé. Letošní ročník byl však výjimečný. Po té, co se fakulta rozhodla akci dále neorganizovat, ujali se jejího pořádaní sami studenti.

Nejnáročnější byla koordinace

Letní škola se tentokrát konala v krásném prostředí na úpatí Lužických hor.

Foto: Andrea Chudobová

Organizátorem se stalo občanské sdružení Studenti FHS UK, které na fakultě vzniklo loni. „Nejnáročnější na organizaci Letní školy byl asi fakt, že trvala 4 dny a že na ní bylo celkem 90 lidí a 3 organizátoři“, uvedl předseda sdružení a také jeden z organizátorů Tomáš Gregor. „Zkoordinovat program a časové možnosti přednášejících s možností využít místnosti a atrakce areálu Svor byl docela oříšek,“ dodal.

Podle původního plánu měla celá akce probíhat na koleji Peira. Kvůli střetu zájmu mezi fakultou a Peirou však musela být akce přesunuta. Své místo tak nalezla v obci Svor, která se nachází ve sklářské oblasti na úpatí Lužických hor. Jedním bodem programu se tak stala exkurze po nedalekých sklárnách Slavia v Novém Boru. Zde se studenti setkali se zakázkovou výrobou užitkového skla určeného hlavně pro zahraniční trh a zájemci si mohli na vlastní kůži vyzkoušet i foukání skla.

Program nabídl sport, kulturu i zajímavé přednášky

Studenti FHS se nenudili ani večer.

Foto: Andrea Chudobová

„Díky spolupráci všech organizátorů byl program příjemně naplněný,“ chválil své kolegy organizátory Gregor, „každý měl na výběr dostatečně pestrou škálu aktivit, pro které se mohl rozhodnout.“ Během čtyř dnů se ve Svoru vystřídalo na desítku přednášejících, mezi nimi například zakladatelé fakulty Zdeněk Pinc a bývalý děkan Jan Sokol. Přednášky se nesly v rozmanitém duchu, zájemci se mohli dozvědět informace z oblastí filosofie, antropologie, lingvistiky nebo například genderu a historie.

Své místo v programu nalezlo také umělecké zaměření. V průběhu akce mohli účastníci navštívit výtvarné a divadelní workshopy pod vedením odborníků z FHS. Během jednoho večera se odehrály taneční lekce a na své si přišli i milovníci filmu při promítání snímku Pan Nikdo. Sportovci mohli kromě možností, které nabízel areál kempu, podniknout výstup na kopec Klíč, který se tyčí v jeho nedaleké blízkosti.

Příští rok je třeba nových organizátorů

I přes nadšené ohlasy však není budoucnost letní školy na FHS opět jistá. „Ne, že bychom do toho už nechtěli jít, ale většinu lidí z týmu čeká bakalářka, nebo mají jiné plány,“ přiznal Tomáš Gregor. Noví nadšenci se však nemusí bát, že budou začínat od nuly. Letošní organizátoři by rádi předali své zkušenosti dál. „Byla by škoda nechat Letní školu zapadnout v propadlišti dějin,“ vyjádřil nakonec svou obavu Gregor.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.