Magické oko, vodníkovo sperma, utopený komunista… Vychází kniha o českých lidových koktejlech

29. 11. 2010 Autor: Rubrika: Studentský život 1 komentář

Unikátní sbírku receptur českých koktejlů, které dosud pouze kolovaly mezi studenty a štamgasty po hospodách, barech, klubech a kolejích, vydávají v těchto dnech v knižní podobě studenti UK.

Kniha „Pravé české míchačky“ uvede čtenáře do tajů známých i pozapomenutých lidových míchaných nápojů.

Foto: archiv autora

Knihu o tradičních i méně známých českých „míchačkách“ napsal Alexandr Guha – absolvent kulturologie na Filozofické fakultě, spoluzakladatel časopisu FFakt, scénarista a režisér divadelního souboru Ztracená existence, dramaturg TV Óčko a člen hudebního tělesa Vagyny Dy Praga. Alkoholu coby významnému kulturnímu fenoménu se dlouhodobě věnuje, psal o něm i svou diplomovou práci, z níž právě vydaná kniha vychází.

Publikaci shrnující fenomén českého alkoholového kutilství bohatě ilustroval Jan Václav, absolvent sociologie na FSV a bývalý výtvarný ředitel studentského sdružení UK media (mimo jiné i autor současné podoby portálu UKáčko.cz), které knihu vydalo.

„Patří velký dík autorovi této knihy, že ukázal p.t. čtenářstvu, že vedle světově profláknutých mixů existuje nepřeberné množství receptur z českých luhů a hájů, které se vyznačují cenovou lácí, morbidními ingrediencemi, ještě morbidnějšími názvy a supermorbidními následky na lidský organismus,“ hodnotí knihu barmanská legenda Georgi Gjurov.

Nadšení z publikace neskrývá ani herečka Ester Kočičková. „Buďme hrdí na odkaz českých lidových experimentátorů a udržujme ho při životě jediným možným způsobem: Míchejme dál – a míchejme po našem!“

Přijďte ochutnat mozek v krvi, láká autor na křest knihy

Křest knihy proběhne v pátek 3. prosince v hospodě U Sluníčka na Smíchově. Doprovodí jej vystoupení skupiny Vagyny Dy Praga, která je kromě svých řízných textů známá i tím, že během koncertu mixuje – jak sama říká – „pořádný chlapský pití, tedy vaječňák a griotku“.

„Na baru také bude speciální nápojový lístek, takže každý účastník může ochutnat mozek v krvi, pampelišku, koně v zelí nebo vodníkovo sperma,“ láká návštěvníky autor knihy Alexandr Guha.

Publikace bude v prodeji od pondělí 6. prosince například v knihkupectvích Fišer a Karolinum, půjde ji též objednat přes internet.


VÍCE INFORMACÍ O KNIZE: www.ukacko.cz/praveceskemichacky

Anketa

Jaký je váš nejoblíbenější český míchaný nápoj?

výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.