Majáles se blíží, studenti UK hledají svého královského kandidáta

26. 3. 2010 Autor: Rubrika: Kultura 1 komentář

Na pražském Majálesu budou studenti i letos vybírat svého krále. Už jen několik dnů zbývá na to, aby se našel ten nejlepší kandidát za Univerzitu Karlovu – uzávěrka přihlášek byla prodloužena až do pátku 2. dubna.

Korunovace krále Majálesu 2009

Loni byl kandidátem na krále za UK Dejdárek XX. a vyhrál. Koho vyberou studenti letos?

Foto: Matěj Vaněček (UKáčko.cz)

Ve volbě krále Majálesu se nejedná pouze o studentskou recesi a královskou korunu. Ve hře je také finanční prémie 5000 korun pro vítěze tohoto klání a věcné ceny v podobě binárních hodinek The One 01 a soudku piva či mediální pozornost a symbolický klíč od Prahy, které se nově zvolenému studentskému králi nebo královně dostane.

Studenti Univerzity Karlovy proto hledají svého kandidáta na tento post, jeho výběr letos zaštiťuje Studentská unie UK. Prvním krokem možného budoucího krále či královny je sestavení volebního programu, který by v případě svého zvolení jako úřadující panovník studentstva prosazoval a uskutečňoval. Od tohoto programu se odvíjí i získávání co největšího počtu příznivců, které je pro zvolení nezbytné.

Kandidáti se mohou hlásit až do pátku 2. dubna úterý 30. března. O tom, kdo bude letos reprezentovat UK, rozhodne veřejné hlasování, které proběhne o týden později – 6. dubna od 19 hodin v klubu K4. Volba se koná symbolicky v předvečer 662. výročí založení univerzity na akci zvané Oslava Karlových narozenin. Karel je maskotem Studentské unie UK – představuje aktivního studenta zajímajícího se o dění kolem sebe, který se chce se kromě studia i bavit, poznávat nové lidi či se zapojovat do nejrůznějších projektů.

Samotného krále pak vyberou návštěvníci Majálesu v pátek 30. dubna ve Stromovce, hlasovací lístek bude součástí vstupenky. Kandidáti na krále se během dne představí ve třech soutěžních disciplínách: silové, vědomostní a ve vlastním vystoupení v rozsahu maximálně pět minut.

Jak se přihlásit?

Do 2. dubna 2010 zaslat na adresu kral2010@suuk.cz následující informace:

  • své královské jméno
  • název školy, za kterou kandiduješ (UK)
  • volební program (o co Ti jde a jak bys chtěl svého titulu využít)
  • svou fotografii
  • kontaktní údaje

Další informace o hledání kandidáta za UK na www.suuk.cz/majales2010.

Majáles – zábava, která má smysl

A proč se akce vůbec zúčastnit? „Majáles je především zábava, ale i prostřednictvím zábavy se dá napomoci dobrým věcem. Ve svém volebním programu jsem se zaměřil na velkou rozdrobenost Karlovy univerzity. Dnes UK připravuje ideovou soutěž o svém budoucím rozvoji a to je důležitý posun,“ říká Martin Palán, který se stal králem Majálesu před třemi lety jako Kampusák I. Od té doby také Majáles moderuje a podílí se na jeho přípravě a organizaci.

Martin Palán, král Majálesu roku 2007, ve své kampani inicioval debatu o rozvoji UK. Rektorovi Václavu Hamplovi předal symbolický základní kámen budoucího univerzitního kampusu.

Foto: Mirek Kašpar (UKáčko.cz)

„Stát se králem Majáles byla zajímavá zkušenost, zažít takhle obrovský festival na vlastní kůži a ještě se stát jeho králem bylo skvělé. Hlavní den Majálesu i celé kralování byly doslova škola hrou, kdo nezažil, neuvěří, kdo zažije, nikdy nebude litovat,“ vyzývá Palán k účasti.

Majáles je jednou z největších studentských akcí v Česku. Jeho pražskou část organizuje StudentZone ve spolupráci se Studentskou unií UK a Studentskou unií ČVUT. Sdružení UK media se na pražském Majálesu podílí od jeho založení v roce 2005, portál UKáčko.cz letos navíc získal status Významného partnera. V rámci hlavního dne oslav je připraven také Jarmark studentských organizací či Jarmark národů. Majáles však nezahrnuje pouze festivalovou část ve Stromovce, ale i doprovodné akce jako Majáles Underground, Okultění 2010 či Pavlač 2010.

Čtěte také:

Vše o loňském Majálesu ve Stromovce najdete v sekci Majáles 2009.

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.