„Malý stavitel“ Stehlík otevřel novou část Filozofické fakulty

4. 7. 2011 Autor: Rubrika: Fakulty 6 komentáře/ů

Filozofická fakulta je opět o něco větší. V hlavní budově na náměstí Jana Palacha se dnes otevřela nová část 4. patra, sloužit bude především pedagogům a pracovníkům fakulty.

Nově otevřená část 4. patra zahrnuje kanceláře i místo k posezení.

Foto: UKáčko.cz

Celá přístavba stála 27 milionů korun, podobu jí dal architekt Vlastimil Vagaday z ateliéru G.L. Architekti.

V nové části budou sídlit například proděkani pro rozvoj, pro přijímací řízení a pro informační zdroje. Své místo tam najde i Centrum muzikologických studií, vedoucí katedry středoevropských studií či referát přijímacího řízení. Mezi kanceláře se vešla i jedna menší učebna.

Kromě kanceláří či kuchyňky byl postaven také nový velkokapacitní výtah, který propojuje všechna patra zadního traktu budovy. Kolaudace se uskutečnila na konci června a proběhla bez jakýchkoli výhrad, zaměstnanci by se měli do svých kanceláří stěhovat tento týden.

Po letech stagnace zažívá FF rychlý rozvoj

„Mám pocit, že jsem nastoupil na fakultu jako děkan humanitní školy, ale stal jsem se malým stavitelem,“ řekl při otevření nového patra děkan FF Michal Stehlík. Za jeho působení se totiž začala fakulta výrazně modernizovat a rozšiřovat.

Schéma nové části, jak ji v roce 2007 navrhl architekt.

Vizualizace: G.L. Architekti

Loni na jaře Stehlík otevřel v suterénu a části nevyužívaného dvora novou centrální knihovnu, dětský koutek v hlavní budově a přebalovací a kojící koutek ve Šporkově paláci. Na podzim pak fakulta zprovoznila nový bezbariérový vchod z Kaprovy ulice a schodišťové plošiny uvnitř budovy. Mezi další plánované akce patří například rekonstrukce vestibulu hlavní budovy, na kterou je již připraven projekt.

Filozofická fakulta se – podobně jako další humanitní a společenskovědní fakulty UK – potýká kvůli enormnímu nárůstu počtu studentů v posledních letech s nedostatkem prostor. Podle prostorové studie Univerzity Karlovy připadá na jednoho studenta FF necelý jeden metr čtvereční plochy. Zatímco oficiálních výukových míst je na FF zhruba 4800, studentů prezenčního studia je více než 6500.

FF se proto kromě rekonstrukcí a dostaveb stávajících objektů pustila i do pořizování nových budov. Letos například získala dva domy v Opletalově ulici, kde by po rekonstrukci mohlo získat své nové sídlo sedm fakultních ústavů a knihovna. Sloužit má zhruba 1100 studentům, tedy přibližně sedmině fakulty.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.