MASTER AND MORE: Tipy kam levně vycestovat za studiem a na stáž

6. 11. 2015 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Letos se v Praze konal první ročník veletrhu magisterských programů MASTER AND MORE. V Národní technické knihovně se prezentovaly univerzity, stipendijní programy a organizace zprostředkující zahraniční stáže. UKáčko.cz vám přináší výběr výhodných stipendií i zajímavých stáží.

Na veletrh dorazili především zástupci evropských univerzit. Prostřednictvím diskuzních panelů představovali své studijní programy a sdělovali návštěvníkům, jaké jsou formy stipendia, které se liší podle zemí.

Německé a skandinávské státní univerzity nabízí ubytovací stipendia

Veletrh MASTER AND MORE Foto: Martin KubrychtV těchto zemích si můžete zažádat o stipendia nebo granty od státu na pokrytí ubytování a jídla. Studium na statní univerzitě je zdarma. „Pokud zahraniční student ze zemí Evropské unie přijde studovat do Dánska a bude pracovat minimálně dvanáct hodin týdně, dostane grant od státu ve výši v přepočtu až 20 000 korun,“ řekl zástupce z dánské University of Southern Denmark.

V Německu podporuje studenty formou stipendií například organizace Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD). „ Stipendium DAAD umožňuje studentům, kteří studují na německých vysokých školách, pokrýt náklady především za ubytování a zprostředkuje studium na jakékoliv státní německé univerzitě,“ informuje o možnostech programu DAAD zástupkyně z Německé akademické výměnné služby.

Každá škola a každý obor má speciální požadavky pro zařazení do stipendijního programu. Součástí všech žádostí o stipendium jsou speciální jazykové certifikáty, které zprostředkovává přímo DAAD. Studium probíhá v němčině nebo v angličtině. Více informací o stipendiích naleznete na www.daad.de.

„Překvapila mě bezplatná možnost studia v Německu. Většina západních zemí má vysoké školné, které bych si nemohl dovolit. Navíc Německo není moc vzdálené, takže bych mohl často navštěvovat svojí rodinu, což beru jako velké pozitivum,“ řekl jeden z návštěvníků veletrhu.

Většina ostatních univerzit na veletrhu poskytuje stipendia ve formě školného. Například Velká Británie, Itálie, Francie, Švýcarsko a další země. Náklady na život v cizí zemi si však studenti v tomto případě musí zajistit sami.

Stáže v exotických zemích

Mezi prezentujícími panely byly i programy, které studentům pomáhají v kariérním růstu. Například AIESEC poskytuje zahraniční stáže absolventům vysokých škol. Dělí se do dvou základních programů. Global Citizen je zaměřený především na rozvíjení jazyků a pro získání multikulturního porozumění.

Délka stáže bývá kolem 6 až 12 týdnů. Abyste byli do programu zařazeni, je potřeba být již absolventem vysoké školy a mít úroveň anglického jazyka alespoň B1. Tato forma dobrovolnické stáže umožňuje studentům vycestovat i do vzdálenějších exotických zemí.

Národní technická knihovna. Foto: Martin KubrychtDruhým programem je pak Global Talent, který pomáhá rozvíjet schopnosti v daném oboru a umožňuje získat praxi a zlepšit si jazykové dovednosti. Stáže jsou určeny především absolventům oborů marketing, IT, pedagogika a business. Pro absolvování programu je nutná pracovní zkušenost v oboru nebo bakalářský titul.

„Stážisté získávají jak profesní zkušenost, tak i mohou zároveň zprostředkovat pomoc, pokud si zvolí zemi, kde je pomoc potřeba,“ říká vystavovatel panelu AIESEC.

„Kupříkladu Univerzita Karlova má podle mě asi nejlepší pedagogickou fakultu v České republice. Takže pokud se absolventi této fakulty rozhodnou vycestovat na program „Global talent- teaching“ například do Kolumbie, budou mít možnost vést své vlastní lekce, spolupracovat s pedagogickým sborem a plánovat svoje kurzy. Zároveň tak dělají i dobrou věc, protože Kolumbie má malé množství kvalitních lektorů pro výuku angličtiny. Proto teď navázala na spolupráci s evropskými zeměmi, konkrétně i s Českou republikou,“ dodává vystavovatel.

Na stránkách Master and more najdete i po skončení veletrhu kompletní seznam všech vystavovatelů. Zahraniční univerzity můžete vyhledávat podle země i oboru. U každé z nich je uvedena výše školného a jazyk, ve kterém lze daný obor studovat.

Michelle Hansen
Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.