Matfyzu noví studenti nestačí. Adoptuje klavír

18. 9. 2013 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Se začátkem prázdnin Matematicko-fyzikální fakulta začala sbírat peníze na klavír, kterým by vybavila refektář budovy MFF UK na Malé straně. Zbývá vybrat posledních 15 procent, tedy 38 tisíc korun. Židle i pedály jsou adoptovány, stále ale můžete pořídit pár strun. Nevíte kterou? Přečtěte si zajímavosti o tónech na stránkách adopce.

Záměrem akce je důstojné doplnění prostor historického refektáře.
„S výběrem pomohli přední čeští odborníci a podle jejich referencí je to mimořádně dobrý nástroj značky Petrof, který byl zapůjčen dokonce na jednom z koncertů Pražského jara. Při výběru však nebyla rozhodující jen kvalita. Naši odborní poradci, mimo jiné z HAMU, posuzovali i vhodné rozměry adekvátní prostoru refektáře,“ říká děkan Jan Kratochvíl a věří, že křídlo bude zajímavou výzvou pro mnohé české umělce.

Nástroj nebude sloužit přímo k výuce zajišťované fakultou, a tudíž není možné využít prostředky ze státní dotace. Přistoupilo se tedy k veřejné sbírce. Její realizátor, proděkan pro propagaci Martin Vlach, poukazuje na to, že „v rámci sbírkové aplikace se zájemci dozvědí také mnoho zajímavého o jednotlivých tónech a strunách“ a je moc rád, že „celý projekt vznikl přímo na fakultě bez nutnosti využít podporu externí firmy“.

Už zbývá jen posledních pár strun. Za adopci dostanete nejen certifikát, ale i oprávnění ke hře na klavír a pozvánku na první koncert. Děkan Kratochvíl také prozradil, kdy se budou konat křtiny: „Slavnostní křest proběhne 22. 10. inauguračním koncertem pro akademickou obec a zejména pro ty, kteří si nějakou strunu či struny adoptují. Na koncertě vystoupí prof. Ivan Klánský, přední český klavírní virtuos a profesor pražské HAMU.“

Více informací najdete na stránkách matfyzuKomentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.