Metanol od etanolu doma rozeznat nelze, vyvrátili vědci z UK mýtus posledních dní

28. 9. 2012 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Prohibice končí, na trhu je však podle policie ještě 15 000 litrů smrtícího alkoholu. Jak poznat nebezpečný metanol a šíří média pravdivé informace o této látce? Na tyto a další otázky odpovídali vědci na Přírodovědecké fakultě.

„Etanol nás provází celým životem. Je toxický, ale ne tak moc, jako metanol,“ zahájila popularizační přednášku porovnáváním obou látek Markéta Martínková vyučující na katedře biochemie. Vysvětlila, že informace, které jsou zveřejňovány médii, jsou pravdivé, ovšem jsou někdy naprosto vytrženy z kontextu.

Metanol v alkoholických nápojích je běžný

Mýty a fakta o metanolu a etanolu objasnili odborníci z Přírodovědecké fakulty

Ilustrační foto: Martin Kolář (UKáčko.cz)

Metanol se v alkoholických nápojích vyskytuje přirozeně, například v červeném víně je ho asi jedno procento objemu láhve.

Hlavním důvodem velké toxicity metanolu je neschopnost lidského organismu jej metabolizovat, v těle se proto hromadí. Smrtelná dávka pro člověka je odhadem Martínkové asi sto mililitrů.

Jak se ale mohl dostat v tak velkém množství do nápojů v nedávné době? Podle Martínkové jsou nejpravděpodobnější dvě možnosti.

„Mohla se stát chyba v technologickém postupu – to znamená, že destilace proběhla nesprávně. Nebo byl nápoj záměrně pozměněn,“ snažila se najít příčinu. Druhou možnost nakonec potvrdilo i policejní vyšetřování.

Na barvu plamene nespoléhejte

Radomír Čabala z katedry analytické chemie vysvětlil, které zákonné předpisy se zabývají problematikou obsahu alkoholických nápojů. Pomocí srozumitelných příkladů nastínil výskyt metanolu a etanolu v některých nápojích. Největší přírodní obsah metanolu má prý pálenka matolinovice ovocná, velmi nízký pak například gin.

Nezůstalo ovšem pouze u teorie. Na konci přednášení doplnil Čabala svá slova několika chemickými pokusy. Při nich například ukázal, jak od sebe lze odlišit čistý etanol a metanol. Plamen prvně jmenovaného je modrý a druhého oranžový. Na rozdíl od doporučení, kolujícího mezi lidmi i v některých médiích, tuto metodu ke zjišťování metanolu v lahvích s alkoholem zakázal. Při zředění těchto látek není účinná.

Přednášku si přišlo vyslechnout přes sto zvídavých, a to nejen studentů. „Přednáška se mi moc líbila, utřídila jsem si informace a pochopila všechny souvislosti. Myslím, že i pro širokou veřejnost to bylo srozumitelné,“ zhodnotila studentka biochemie Martina Bartošová.

Anketa

Postihl vás dočasný zákaz prodeje tvrdého alkoholu?

výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.