Metro ožije na dvě odpoledne studentskou kulturou

25. 4. 2011 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Tři stanice pražského metra se na dvě odpoledne promění v kulturní centrum. V rámci akce Majáles Underground se ve stanicích Můstek, Muzeum a Náměstí Republiky představí studentské kapely, divadlo i výtvarné umění.

Koncerty, divadlo i výtvarné umění v metru, to je Majáles Underground.

Foto: Anna Krýslová (UKáčko.cz)

„Cílem akce je oživení netradiční a neformální tvůrčí činnosti v Praze a pobavení samotných občanů-cestujících,“ vysvětlil pořadatel Tomáš Gavlas. Na akci se též představí kandidáti na krále Majálesu.

Snahou je podle něj vytvořit ze strohých prostor metra aspoň na chvíli kulturní centrum pro nekomerční prezentaci studentských dovedností, avšak zároveň neomezovat běžný provoz – akce se tak koná za podpory Dopravního podniku.


Program – 26. dubna 2011

Můstek
Pestré rockové hudební odpoledne – koncert tří talentovaných mladých kapel, žánrově v rozmezí od alternativního indie rocku (Bugmen) přes klasický rock s prvky progressive a psychedelie (Fousy Mojo) až k přívětivému instrumentálnímu jazzrocku (P L O Y). V přestávkách mezi jednotlivými koncerty se obecenstvu představí kandidáti na krále Majálesu.

15:00 – 15:20: prezentace Majálesu, děkování DPP
15:20 – 16:20: koncert Bugmen
16:40 – 17:40: koncert Fousy Mojo
18:00 – 19:00: koncert P L O Y

Muzeum
Koncept akce „Vem mě domů“ vychází z reflexe městské každodennosti, s kterou jsme nuceni se konfrontovat, ať už chceme, nebo ne. Akce by měla být v první řadě jakousi bezdomoveckou osvětou, tedy upozornit na problém bezdomovectví, neboť povinností studentů by mělo být upozorňovat společnost na problémy, které přehlíží; zároveň pak dát vysokoškolákům najevo, že diplom je před „ulicí“ nezachrání. Odpoledne bude kombinací performancí a výtvarných instalací, mělo by jednoduše, ale úderně zapůsobit na kolemjdoucí.

Náměstí Republiky

Republic Ground je opět ZDE! Break-dancové/streetové battly, hrát bude DJ Bart. porota se bude skládat z předních český street danceových tanečníků. Battly budou 2. Vs 2, což znamená, že kterákoli dvojice zvítězit! Přijď si taky zatancovat a užít si super den ve vestibulu metra Náměstí Republiky.
15:00 Dema
16:00 2 vs. 2
17:00 2 vs. 2 postupující
18:00 2 vs. 2 finále

Program – 4. května 2011

Můstek
V konceptu skupiny Toys for Boys: „Skupina pod vedením Kateřiny Dudová (studentka 1. ročníku DAMU KALD) a Františka Pecháčka (student 2. ročníku FUD), time-based media vytváří především představení, která využívají moderní technologie a experimentální vizuál. Zabývají se autorskou tvorbou a prací v netradičních prostorech.“ se objeví čtyři dvacetiminutové situace, které budou reagovat na historické podněty můstku. Chtějí propojit volně vznikající divadelní situace s audiem a videem. Audiovizuální složka bude mít za úkol ucelovat divadelní formu a pomůže jí tak vyrovnat se s nedivadelností daného prostoru. Cílem není vytvořit klasické divadlo, ale vycházet z prostoru – pohybem, zvukem, projekcí, textem a výtvarným řešením.
Frmoll Orchestra je pražská pouliční akustická balkán-klezmerová kapela vzniknuvší roku 2009. Orientuje se především na klasické židovské a balkánské lidové písně v úpravách jiných orchestrů i svých vlastních.

Muzeum
Skupina UMakArt bude ve vestibulu metra Muzeum vytvářet hlavní transparent Majálesu, který bude součástí průvodu a následně bude vystaven na území tzv. Majáles Art ve Stromovce během hlavního dne Majálesu. Do samotného vytváření transparentu budou zapojováni kolemjdoucí lidé. Ti budou vyzýváni, aby pomocí malířských potřeb znázornili odpovědi na otázky týkající se jejich vztahu k Majálesu, k umění i ke školám, které absolvovali nebo jsou jim sympatické. Využity budou barvy jednotlivých univerzit, které se Majálesu tradičně účastní. Cílem je, aby vznikla mozaika, která bude odrážet postoj veřejnosti ke královskému klání v rámci Majálesu.
Akce bude probíhat ve spolupráci s umělkyní Janou Babincovou, která bude tvůrčím způsobem vyzývat veřejnost k interaktivitě a zároveň bude dohlížet na celkovou podobu transparentu.

15:00 příprava umělecké scény do cca 16 hodin
16:00 zapojení lidí do tvorby do cca 18-19 hodin
19:00 hodnocení výsledného uměleckého díla

Náměstí Republiky
V rámci této akce vystoupí tři hudební uskupení a divákům se představí několik tanečních skupin i jednotlivců, kteří je seznámí s tanečními styly ze všech možných koutů světa i z různých časových období. A chybět nebude ani zpěv.

15:00 – Zahájení, představení akce a programu, taneční vystoupení – ORIENTÁLNÍ TANEC se šamšírem (Martina Čumpelíková, Studio NABOSO)
15:10 – 16:00 – skupina THE A-BOMB – živelné vystoupení muzikantů, kteří se pro svou vlastní tvorbu inspirují u proto-punkových kapel 60. a 70. let
16:00 – 17:00 – taneční vystoupení – TWIST, STEP, SWING, TWIST (skupina ZIG-ZAG), prezentace kandidátů na Krále Majálesu, taneční vystoupení TRIBAL FUSION (Karolína Kalašová) a BOLLYWOOD
(skupina AMBROSIA)
17:00 – 18:10 – skupina THE AROUND CUBE – pět muzikantů ze čtyř zemí, kteří bourají hudební
stereotypy a vytvářejí nezaměnitelný sound
18:10 – 19:00 – skupina ANEBOAFRO (bubny a tance západní Afriky) + africké hlasohrátky – zastavte se a zazpívejte s námi (pod vedením Hany Říhové ze skupiny Ti-Di-Ta-De)

Program: Majáles

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.