Mezinárodní den archeologie přinesl zážitky i poznání

23. 10. 2016 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Archeologie není jen hra na Indiana Jonese. O tom se mohli přesvědčit návštěvníci oslav k příležitosti Mezinárodního dne archeologie. Z pestré nabídky akcí po celé ČR byl program, který připravili vyučující a studenti UK, jedním z nejbohatších.

Žijeme archeologií!

15. října se konal již třetí ročník Mezinárodního dne archeologie, jehož hlavním cílem je prezentovat širší veřejnosti, co všechno práce archeologů obnáší, čím se zabývají a jaké přináší poznatky o životě našich předků.

Program pražských institucí Žijeme archeologií! probíhal ve dvoře a přilehlých prostorách budovy UK v Celetné. Univerzitu zde zastupovaly Ústavy pro archeologii a klasickou archeologii, Český egyptologický ústav a Hrdličkovo muzeum člověka. Téměř 1000 návštěvníků se mělo možnost seznámit s činností jednotlivých institucí, pro ty nejmenší byla připravena řada interaktivních aktivit a soutěží.

Den archeologie „Oproti minulému ročníku je tady letos více ukázek a věcí, které si návštěvníci mohou sami vyzkoušet,“ říká studentka archeologie Aneta Freslová, obklopená skupinkou dětí, které se zápalem vyrábějí hliněné figurky po vzoru Věstonické venuše či zvířecích plastik z různých období pravěku.

„Největší zájem je tradičně o mletí obilí. Velký zájem byl i o šperkařskou výrobu, o keltské jídlo, protože to si mohou návštěvníci sami ochutnat, a také o převlékání do kostýmů a focení se s kopím nebo mečem. Ale i tam, kde se k archeologickým nálezům podával odborný výklad, lidé vydrželi stát a poslouchat, takže se tu mísí to zážitkové se vzdělávacím,“ uvedl ředitel Ústavu pro archeologii Miroslav Popelka.

Zatímco dvůr se stánky a dílnami obývaly především rodiny s dětmi, Studentský klub Celetná zaplnili studenti a dospělí návštěvníci, kteří zde mohli po celý den poslouchat „archeologické jednohubky“, což jsou krátké přednášky odborníků na různá témata z pravěké i klasické archeologie, egyptologie a antropologie.

5Ve Studentském klubu proběhla také autogramiáda politika a signatáře Charty 77 Jaroslava Bašty, jehož původním povoláním je právě archeologie. Bašta představil své knihy, ve kterých se snaží o popularizaci dějin pravěku a středověku prostřednictvím poutavých příběhů, při jejichž psaní mu byly inspirací jeho vlastní archeologické výzkumy v západních Čechách.

Rekordní účast

Mezinárodní den archeologie se poprvé slavil v roce 2011 v USA a od té doby se úspěšně rozšířil do řady dalších zemí. V České republice se koná od roku 2014 a do letošního ročníku se zapojil rekordní počet institucí. „Po těch dvou letech je to obrovský rozmach – šedesát tři akcí v celé republice. Neexistuje kraj, kde by v tento den nebyl Mezinárodní den archeologie. To je pro mě ideální výsledek,“ dodává Miroslav Popelka.

Komu letos Mezinárodní den archeologie utekl, může se již nyní těšit na příští ročník, jenž se bude konat tradičně třetí říjnovou sobotu, tedy 21. 10. 2017.

Viktorie DančováNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.