Ministr Dobeš: Současný zákon o VŠ se přežil, návrh reformy dokončíme v září

31. 5. 2011 Autor: Rubrika: Univerzita 1 komentář

V červnu projednat návrh nového vysokoškolského zákona s akademiky, v září jej mít dokončený a v listopadu jej předložit vládě. Ambiciozní plán reformy dnes představil ministr školství Josef Dobeš a jeho nový náměstek pro vysoké školy – emeritní rektor UK Ivan Wilhelm.

Náměstkem pro vysoké školy bude od zítřka emeritní rektor UK Ivan Wilhelm.

Foto: UK

„Nový zákon by měl ideálně vydržet dalších deset, patnáct, dvacet let. Je ale těžké odhadnout, jak se budou vyvíjet potřeby této země na dalších 20 let,“ uvedl na tiskové konferenci Ivan Wilhelm, který bude od zítřka náměstkem pro vysoké školy.

Slíbil také, že chce otevřít širší veřejnou debatu o novém zákonu a její výsledky v návrhu promítnout. Kromě tradičních institucí jako je Česká konference rektorů či Rada vysokých škol chce do debaty více zapojit i neformální struktury, například různá sdružení děkanů či asociaci emeritních rektorů.

„V červnu chceme otevřít debatu s akademickou obcí. Další postup bude záviset na výsledcích této debaty a dohody s akademickou obcí,“ řekl Wilhelm. Plánovaný harmonogram podle něj lze dodržet: „V září by měl být materiál hotový, koncem listopadu půjde na vládu, aby byl projednán do konce letošního roku,“ dodal Wilhelm.

Změnu chtěli i sami akademici, tvrdí Dobeš

Na reformě bude pracovat trojice profesorů – Ivan Wilhelm, Rudolf Haňka a Jan Hálek.

Ilustrační foto: archiv UK media

Podle ministra školství Josefa Dobeše vzniká nový zákon na poptávku samotných akademiků. „Starý zákon se přežil, hodláme předložit silný reformní vysokoškolský zákon odpovídající roku 2011,“ řekl ministr. Řada univerzit a akademiků však navrženou reformu kritizuje.

Na reformě vysokých škol bude pracovat trojice respektovaných profesorů – kromě Ivana Wilhelma i Rudolf Haňka z University of Cambridge a VŠE a Jan Hálek z olomoucké Univerzity Palackého.

Ministr také pochválil svého odcházejícího náměstka Jana Kouckého. „Zrychlil práci na reformě vysokého školství, vyjednal nový způsob financování pro příští akademický rok, při němž se zvýšil důraz na kvalitu, snižujeme počet studentů o 5 %,“ vyjmenoval ministr úspěchy Kouckého.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.