Ministr Fiala zastavil reformu VŠ, změny chce se školami znovu projednat

7. 6. 2012 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Ministr školství Petr Fiala rozhodl o stažení věcného záměru zákona o vysokých školách. Reformu vysokého školství chce provést jen změnami současného zákona, po kterých už roky volají i samy univerzity. Fiala chce také všechny navržené změny znovu projednat s reprezentacemi škol.

Proti Dobešově reformě VŠ se v únoru demonstrovalo, jaký ohlas bude mít Fialova?

Arch.foto: Anna Červinková (UKáčko.cz)

Rád by se prý především dohodl na způsobech, jak zlepšit systém zajišťování kvality škol. Podle něj je nutné v současné „ekonomicky i jinak náročné době“ důkladně zvažovat každou změnu ve fungování vysokých škol. Ministr to řekl po jednání s Českou konferencí rektorů.

Fiala také chce, aby byl věcný záměr zákona o finanční pomoci studentům přepracován. Jeho obsahem už nebude návrh na zavedení školného. Detailněji v něm naopak budou rozpracovány možnosti studentských půjček, které by studentům zajistily dostatek peněz na živobytí během studia.

Studentů bude ubývat

Ministerstvo školství se také s vysokými školami dohodlo na snižování počtu studentů. V příštím roce jich má být o 5 procent méně, počet studentů přijímaných do prvního ročníku klesne o 10 procent.

„Je však v kompetenci každé vysoké školy, aby rozhodla o tom, kolik studentů přijme. Vysoká škola nemusí respektovat limit stanovený ministerstvem a případné nadlimitní studenty pak hradí z vlastních zdrojů,“ vysvětlil náměstek pro výzkum a vysoké školství Ivan Wilhelm.

Snižování počtu studentů však nemá být plošné. Bude se přihlížet například ke kvalitě jednotlivých škol. Ministerstvo se snaží růst počtu studentů zabrzdit už tři roky, teprve letos k tomu však skutečně došlo. Díky tomu dojde k zastavení propadu v kvalitě výuky i financování – o stejnou sumu peněz se totiž bude dělit nižší počet studentů než dnes.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.