Ministr školství Josef Dobeš oznámil rezignaci, nesouhlasí s úsporami ve svém resortu

21. 3. 2012 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy oznámil po dnešním jednání vlády svou rezignaci. Odmítl vládou schválený návrh dodržet deficit státního rozpočtu na letošní rok, který počítá s 2,5miliardovými škrty v kapitole určené školství. To by podle Dobeše znamenalo snížení platů učitelů.

Ministrovu rezignaci následně na tiskové konferenci potvrdil premiér Petr Nečas. „Považuji jeho rozhodnutí za politicky a lidsky korektní a poctivé,“ uvedl premiér s tím, že mu ministr Dobeš oznámil svou rezignaci v případě schválení návrhu již před hlasováním vlády.

„Rozpočty vysokých škol se razantně sníží“

Proti návrhu reformy VŠ ministra Dobeše demonstrovalo v únoru několik tisíc studentů

Foto: UKáčko.cz

Peníze chce vláda ušetřit i v dalších sektorech, aby nedošlo k navýšení již schváleného rozpočtu 105 miliard korun. Ministerstvo školství mělo původně vázat částku o dvě miliardy vyšší, tedy 4,5 miliardy korun. Její snížení na 2,5 miliardy inicioval premiér Nečas. Ministr Dobeš se však odmítl osobně účastnit i na tomto návrhu.

„Nemohl jsem akceptovat toto drakonické snížení rozpočtu školství, které znamená buď pokles platů učitelů, nebo razantní zásah do rozpočtu vysokých škol. U toho odmítám asistovat. Z tohoto důvodu jsem připraven rezignovat na post ministra. Své rozhodnutí jsem učinil s plnou vážností,“ uvedl ve svém oficiálním prohlášení Josef Dobeš.

Ministr byl již dlouho terčem kritiky

Dobeš čelil v nedávné minulosti tvrdé kritice z řad akademické obce. Jeho navrhovaná reforma vysokého školství vedla ke svolání akademických obcí na řadě škol a protestním akcím Týdne neklidu. Ministr hned na jeho počátku odstoupil od myšlenky školného a přiklonil se k platbě formou zápisného, kterou navrhovala UK. K jednání se zástupci studentů a ministra však nedošlo.

Velkou debatu rozpoutalo také jeho rozhodnutí prodloužit akreditaci plzeňským právům, které provedl i přes nesouhlas Akreditační komise. Kromě ní odmítla tento krok například i Filosofická fakulta Západočeské univerzity v Plzni a Česká konference rektorů.

Demisi by měl ministr předložit premiérovi zítra, kdy se odehraje i mimořádná tisková konference ministerstva školství. Zde chce ministr vysvětlit své další kroky.



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.