Ministrem školství se stal exrektor MU Petr Fiala. Slíbil pokračování reformy VŠ i zavedení zápisného

2. 5. 2012 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ode dneška povede nestraník a prorektor brněnské Masarykovy univerzity Petr Fiala. Prezident Václav Klaus ho při jmenování požádal, aby navázal na to, co se ve školství v minulé době podařilo vykonat a aby k tomu i on „něco užitečného přidal“.

„Věřím, že se tato významná funkce dostává do správných rukou,“ uvedl Klaus. Fiala přitom nahradil kritizovaného Josefa Dobeše, kterého prezident opakovaně označil za nejlepšího ministra školství.

Fiala se chce zaměřit na plánované šetření v resortu ve výši 2,5 miliardy korun, zlepšení efektivity čerpání prostředků z fondů EU a pokračování reformy terciárního vzdělávání.

„Nikdy bych funkci nepřijal, kdyby mi premiér neslíbil podporu,“ uvedl Fiala, který není nominantem žádné politické strany, ale navrhl jej přímo premiér Petr Nečas.

Nový ministr mimo jiné připouští i zavedení symbolického příspěvku studentů vysokých škol na financování studia. „Nějaká forma spoluúčasti studentů je nezbytná a musíme hledat cesty, které jsou únosné. Zápisné je forma regulačního poplatku, není to školné. Žádný poplatek by ale neměl představovat jakoukoli překážku v přístupu ke studiu,“ upozornil Fiala.

Profil

Petr Fiala je profesorem politologie, po dvě období (2004-2011) byl rektorem brněnské Masarykovy univerzity. Od loňska je hlavním vědeckým poradcem premiéra Petra Nečase, od listopadu působí ve vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace.

Fialovi je 48 let, narodil se v Brně. Vystudoval historii a bohemistiku na MU, po roce 1989 spoluzakládal katedru politologie, jejíž výuka byla za komunismu zakázána. V roce 2002 se stal prvním profesorem politologie v Česku. Později působil jako děkan Fakulty sociálních studií MU, vedl Mezinárodní politologický ústav a v letech 2009-2011 byl předsedou České konference rektorů.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.