Miss Academia 2008 Martina Trnková: Krása je víc než symetrie a vysportovaná postava

13. 5. 2008 Autor: Rubrika: Rozhovor,Studentský život 7 komentáře/ů

Poprvé v historii soutěž o nejkrásnější vysokoškolačku vyhrála dívka z Karlovy univerzity. Dvacetiletá Martina Trnková, studentka Právnické fakulty, získala sympatie poroty zejména pro svoji krásu a přirozenost. Nejen o tom, jaké je to být nejkrásnější vysokoškolačkou jsme si povídali s novou Miss Academia ČR pro rok 2008 Martinou Trnkovou.

Martina Trnková - Miss Academia 2008

Nová Miss Academia Martina Trnková

Fotografii laskavě poskytli pořadatelé soutěže Miss Academia 2008

Jaké máš pocity jako nová Miss Academia?
Tak já myslím, že ten nejintenzivnější pocit se dostavil přímo v té chvíli vyhlášení. Přesněji během večera, v celém tom oparu soutěže a nálady, to bylo takové aktuální. Teď už mám zase plnou hlavu zkoušek.

Předtím ses už soutěží krásy účastnila, hodláš se ještě do nějaké přihlásit?
No vzhledem k tomu, že jsem si to zase nesmírně užila, tak to vůbec nevylučuji. Když bude čas, uvidíme.

Byl nějaký moment v soutěži, kdy si zapochybovala nebo sis říkala, proč tohle děláš?
Ne, musím říct, že tohle byla první soutěž, během níž jsem si tohle ani jednou neřekla. Přesto mám takové zkušenosti. Když jsem byla na soustředění na minulých misskách, tak jsem si někdy říkala, proč nejsem doma a nedělám něco užitečnějšího.

Miss Academia byla příjemná, vlastně se to celé neslo v studentském duchu. Je vidět, že na tom ti studenti udělali velký kus práce. Na tom zase následně jejich učitelé mohli vidět zase úspěch své práce. Když měl nakonec proslov děkan pořádající fakulty (Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně – pozn. red.), bylo vidět, jak je na všechny, učitele i studenty, pyšný. To stálo za to.

Přejděme přímo k finálovému večeru. Která z disciplín pro tebe byla nejnáročnější. Například podpatky u tvých bot nevypadaly moc pohodlně?
Je pravda, že ty boty byly asi největší kámen úrazu. Nesmírně to klouzalo. Navíc jeviště mělo otočné části, a proto i množství spár, které byly trochu nebezpečné.

A k disciplínám: já jsem taková exhibicionistka a asi jsem si to užila ze všech nejvíc, což bylo potom náležitě oceněno. Takže malá tréma byla snad jen předtím, než jsem vstoupil přímo do těch světel.


Foto: archiv Martiny Trnkové

Na cos myslela těsně před vyhlášením vítězky, když v prvních třech kategoriích nezaznělo tvoje jméno?
Tak ambice na nějakou šerpu jsem si dělala, říkala jsem třetí místo snad. Potom, když už vyhlašovali třetí místo… a nic, druhé místo… a taky nic, tak jsem už v duchu myslela na to, co bude na rautu a v podstatě jsem se zabývala tím, jak si dám skleničku něčeho dobrého… Nakonec jsem v první chvíli nezaregistrovala, že vyhlašují moje jméno.

A jak sis nakonec tu oslavu užila, většinou jsou vítězky v takovém šumu, že si jí moc neužijí.
Záleží na tom, co si chce člověk užít. Z jídla jsem si užila jen marcipánový dort, který měla rozkrojit vítězka. Ale já si hlavně užívala, že jsem ten večer byla nejlepší. Zase je pravda, že za mnou přijeli rodiče, přítel a kamarádka, kteří si mě teda moc neužili, protože jsem pořád byla v houfu novinářů, fotografů.

A co máš teď jako nová Miss Academia v povinnostech?
Vlastně žádné skutečné povinnosti nemám. Musím převzít auto, mám právo si vyzvednout poukázky a příští rok zasednout v porotě. Ale tohle nejsou ty povinnosti v pravém slova smyslu.

Na co se z těch cen těšíš úplně nejvíc? Byl mezi nimi i skok padákem – nebojíš se ho?
Všechny ty ceny jsou super. Dvě nejhodnotnější ceny jsou auto a právě ten seskok padákem. Přičemž to auto mi jen „zapůjčí“. Říkám si, nejhorší je mít a pak nemít. Takže až ho budu muset za půl roku někomu dávat zpátky, tak nevím… možná bych ho radši ani neměla.

A ten seskok padákem – já už jsem o něm dlouho přemýšlela a jsem ráda, že si teď konečně budu muset udělat čas, už se těším.

Od vítězky soutěže krásy okolí očekává, že bude chodit neustále upravená, není to někdy zavazující?
Já jsem od přírody vyloženě fintilka, takže mi to vůbec nevadí. Je to můj přirozený styl, pěkně se obléknout, aby mi to slušelo, pak se cítím dobře. Ale zase si nemyslím, že to je to nejdůležitější.

Moji přátelé ocení asi něco jiného, než nové tričko, a naopak lidé, kteří to tak posuzují, mě nemůžou rozhodit.

V soutěžích typu miss se krása skloňuje ve všech pádech, co ty osobně považuješ za krásu?
Já myslím, že krása jde hodně z vnitřku člověka. Hezký obličejíček a super postava opravdu nestačí. Ani si nemyslím, že bych v téhle soutěži byla v prostém slova smyslu nejkrásnější. Je třeba šarm, jiskra, která zaujme. Nakonec když se podíváš na ty největší krásky, tak ony nejsou úplně symetrické, nemají nevysportovanější postavu. Prostě jde o ženské, které mají šmrc.

O kráse se říká, že je pomíjivá.
Je to přirozený proces. Já se snažím užívat si každý den. A až se za třicet let budu dívat na korunku, přibude pár vrásek a už nebudu tak pružná, tak si řeknu, byla jsem krásná a užila jsem si to.

Bude to ale mít i jiný rozměr. Ten poklidný život, kdy se nemusíš starat o řasenku, to má taky něco do sebe.

Příští rok zasedneš v porotě, poradila bys něco spolužačkám, které mají v plánu se přihlásit?
Asi aby byly přirozené. Přirozenost byla největším argumentem poroty v můj prospěch. Je pravda, že jsem si to chtěla užít sama pro sebe. Na jevišti se cítím jako ryba ve vodě. Ale užít si to sama pro sebe, být přirozená a být svá, to může každé dívce podtrhnout její osobnost. Naopak, když si bude na něco hrát, tak se vždycky objeví okamžik, který to prozradí a zkazí celý dojem.

Martina Trnková

20 let, pochází z Františkových Lázní. Letošní držitelka titulu Miss Academia ČR, kromě toho také 2. vicemiss v soutěži Miss léto 2007 a Miss Gothica. V současnosti studuje druhým ročníkem Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od dětství se věnuje baletu a tanci, dále ji baví malování a sport, zejména in-line brusle a míčové hry.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.