Model EU: vyzkoušejte si nelehkou práci ministra

25. 3. 2010 Autor: Rubrika: Názory žádné komentáře

Debaty se zajímavými hosty, přednášky expertů, simulované jednání Rady EU a v neposlední řadě seznámení se s novými lidmi. To vše pro mě letos znamenal Model EU, jehož bylo UKáčko.cz mediálním partnerem.

Tento vzdělávací projekt, konaný v rámci Pražského studentského summitu (PSS), je určen studentům vysokých škol. Kromě něj PSS zahrnuje ještě Model NATO a Model OSN, jejichž účastníky jsou středoškoláci. U zájemců se předpokládá alespoň základní orientace v evropských problematikách a především zájem o mezinárodní politiku a diplomacii.

Během výběrového řízení, které pro každý ročník končí obvykle v listopadu, si zájemci zvolí, který členský stát by chtěli zastupovat. Pokud mají trochu štěstí, je jim tento stát i přidělen. Nadále pak vystupují jako ministři zahraničí, hájící zájmy své země v Radě EU. V rámci Modelu se konají dva víkendové workshopy a následně závěrečná konference. Ta letos probíhala 19.-22. března.

Na workshopech jsme měli možnost si poslechnout přednášku a následně debatovat s takovými lidmi, jako je bývalý ministr školství Ondřej Liška, ředitel Odboru evropských politiky MZV Jaroslav Zajíček či James de Candole, britský lobbista působící v ČR. Na samotné konferenci jsme se pak setkali i s exministrem Alexandrem Vondrou a europoslancem Richardem Falbrem.

Po loňském zastupování Maďarska jsem letos získal možnost reprezentovat nejvýznamnější z nových členských států – Polsko. S větším vlivem samozřejmě přichází i větší odpovědnost a předpokládaná úroveň iniciativy. Nicméně není pravdou, že by zástupci menších zemí neměli do projednávané agendy co mluvit. Ba naopak – právě ti bývají těmi nejlepšími moderátory často dosti vyhrocené diskuse velkých států.

Samotné simulace jednání, jádro celého projektu, proběhly jak na workshopech, tak na závěrečné konferenci. Při nich jsme si naplno ověřili úroveň našich znalostí, schopnost věcné a srozumitelné argumentace, stejně jako ochotu dělat kompromisy.

Zatímco v prvním případě byla jednání spíše cvičná a obecnější, na konferenci jsme se již naplno zabývali konkrétními problémy. S pozměňovacími návrhy jsme například přijali návrh nařízení na zabezpečení dodávek plynu. Naproti tomu tzv. antidiskriminační směrnici jsme z důvodu silného odporu většího počtu států schválit nedokázali. Projednali jsme i možnost zrušení evropského zbrojního embarga vůči Číně, k uskutečnění tohoto kroku se však potřebný konsensus rovněž nenašel.

Jednání dokážou být zábavná a občas i vzrušující. Model EU je pro mě však nakonec stejně především o kontaktech. Možnost poznat mnoho vrstevníků s podobnými zájmy a velkým rozhledem je nedocenitelná. Loni jsme s kolegy po konferenci uspořádali výlet do Brna a posléze nám organizátoři (rekrutující se též z řad vysokoškoláků) zařídili i návštěvu Štrasburku. Těším se, co podnikneme letos.

Více o Pražském studentském summitu na www.studentsummit.cz





Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.