Můj sen o Studentském domu

26. 1. 2009 Autor: Rubrika: Redakční zápisník žádné komentáře

Na výstavu Pražský student jsem se dlouho chystal, ale navštívil jsem ji nakonec náhodou, když tam měl namířeno Jirka Boudal ze Studentské unie UK. Ve výstavních prostorech Clam-Gallasova paláce měl sraz s redaktorkou anglického vysílání Českého rozhlasu, která točila reportáž o stavu českého studentstva. Téma mne zaujalo, tudíž jsem šel s ním.

S redaktorkou jsme si nakonec povídali přes půl hodiny. Na samotné výstavě jsem však zůstal mnohem déle. Není sice příliš rozsáhlá, zato je však velmi – alespoň pro studentského aktivistu – zajímavá.

Bedlivě jsem zkoumal například dobové studentské noviny a časopisy. Nejvíc jich tam mají z období Sametové revoluce. Připomnělo mi to můj starší plán na rubriku „Psali jsme před 20 lety“, ve které by UKáčko.cz přinášelo přesně 20 let staré studentské texty. Na starosti ji má redakční kolega Jakub Bachtík, tak doufám, že ji brzo rozjede.

Co mne však doslova fascinovalo, byla expozice o pražských akademických domech. Fungovaly na různých místech (největší sídlil v dnešním sídle vlády ve Strakově akademii) a tehdejším studentům nabízely všelijaké služby: volejbalové hřiště, jídelnu, kanceláře, klubovny, čajovnu, knihovnu a dokonce i ubytování. Vystaven je i projekt zcela nového akademického domu z 20. let, jehož realizace se však – jako spoustu jiných podobných záměrů – nestihla. Ať už důvodu hospodářské krize či okupace.

Výstava mne nicméně utvrdila v tom, že dnešním pražským studentům takové centrum chybí. Coby radní Studentské unie UK a šéf našeho vydavatelství se proto budu snažit, abychom takový dům získali.

Představuji si ho zhruba takto:

  • Lokace v centru Prahy a v docházkové vzdálosti od několika fakult UK (tj. buď na Praze 1 či u Albertova)
  • Prostor pro hudební/kulturní klub s kapacitou min. 300 lidí
  • Samostatné kanceláře pro min. 8 spolků (+ třeba SK RVŠ, ACSA, Radio Wave apod.)
  • Zasedací místnost s kapacitou min. 20 lidí
  • Ideálně i malé sportoviště, sauna apod.

Možná ten popis zní troufale, ale po zhlédnutí oné výstavy to považuji za zcela adekvátní. Navíc je třeba si uvědomit, že Praha – coby svědek 17. listopadu 1939 – byla původním sídlem celosvětového studentského svazu (kvůli totalitnímu režimu se však přesunulo do Nizozemí). Toto město si proto důstojné studentské sídlo zaslouží. Co říkáte?

Martin BendaMartin Benda

předseda UK media a radní Studentské unie UK

PS: Výstava končí už 1. února, tak se v Clam-Gallasově paláci v Husově 20 nezapomeňte zastavit. Je vůbec škoda, že průměrná denní návštěvnost výstavy je – dle slov paní pokladní – jen asi 6 lidí!
Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.