Multikulturní rej i filmová psychozátěž

23. 5. 2009 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Kalendář sice hlásí teprve květen, počasí už ale svádí k letním myšlenkám. A k létu patří tradičně festivaly všeho druhu. Kromě známých hudebních slavností, kterými jsou napěchované celé prázdniny, stojí za pozornost i jiné přehlídky umění. Jedněmi z nich jsou například Habrovka nebo Psycho Film Praha 2009.

Habrovka pro eklektiky, děti i milovníky komiksů

festival Habrovka

Na Habrovce se pobaví divák jakéhokoliv ražení i věku

Foto: Habrovka

Hudební a divadelní festival Habrovka pořádá 5. až 6. června už posedmé Pražská společnost bloumající veřejnosti. Že se vám nechce koukat pořád dokola na ty samé kapely? Habrovka je v jistém smyslu velmi svá a originální. Jde spíš o pohodový festiválek, kde se budete po většinu času pohupovat v kolenou a naslouchat příjemnému jazzu, romské muzice a world-music. Účast přislíbila mimo jiných třeba čím dál populárnější jazzmanka s polsko-kubánskými kořeny Yvonne Sanchéz, která představí skladby z aktuálního alba My Garden. Další hvězdou bude maďarský soubor Parno Graszt. Ti patří k tomu nejlepšímu v tradiční romské hudební tvorbě. Mezi dalšími vystupujícími uvidíte (tedy pokud se rozhodnete na Habrovku zajít)kapelu Madera, Terne Čhave nebo Krch-off band.
Kdo zrovna nebude mít na hudební rej, může si dopřát trochu toho kvalitního divadla. Ve festivalovém menu je z čeho vybírat. Divadlo Krepsko zkombinuje ve svém představení polské tango, česko-finský humor i ruskou ruletu, herci Laurychova divadla si před diváky směle zaimprovizují. Má-li někdo malé sourozence, které nechce nechat doma napospas výbojným zásuvkám a ostrým hranám stolu, udělá nejlépe, když je vezme na festival s sebou. Program je připraven i pro miniaturní hosty. Taneční a tvořivá dílna nebo pohádkový kabaret by měly děti zabavit alespoň na tak dlouho, abyste si mohli nerušeně prohlédnout módní stánek Daniely Liškové, ochutnat dobroty romské kuchyně nebo prozkoumat výstavu komiksů Multikulturního centra Praha.
Habrovka startuje v pátek 5. června ve čtyři odpoledne v ulici UHabrovky blízko stanice metra Budějovická, denní vstup stojí 120 Kč, vstupenka na oba dny pak 160 Kč. Více na www.habrovka.cz

To chce psychiatra! aneb Psycho Film 2009

Psycho Film Praha

Psychofilm se letos koná nejen v kině Atlas, ale i Evald

Foto: Psycho Film Praha

Pět dní po skončení známého festivalu Mezi ploty proběhne partnerská akce, přehlídka Psycho Film Praha. Letos navíc připomene sté výročí založení bohnické léčebny. Tématem všech filmů bude opět psychiatrie, psychologie, sexuologie, závislosti a poruchy. Ještě minulý rok si festival vystačil s prostorami v kině Atlas, letos už bude probíhat i v kině Evald na Národní třídě. A i tato kulturní slavnost má hodně co nabídnout.
Zhlédnout všech dvacet sedm projekcí asi není v silách nikoho z nás, ale jinak lze bez na sázky říci, že můžete na festivalu strávit čas od rána do večera. Všem filmům bude vládnout téměř „povinná“ klasika v podobě Formanova Přeletu nad kukaččím hnízdem, velmi diskutovanou a slavnou Hadí jámu nebo horor Hnus režiséra Romana Polanského. Kromě těchto téměř „velkofilmů“ uvidíte na Psycho Filmu i například dokument Aleluja! Bůh je šílený nebo scientologický snímek Psychiatrie: Průmysl smrti. Až bude festival opravdu už trochu moc „psycho“, zvednout náladu by mohla hořká komedie Den cvoka.
Festival Psychofilm proběhne 5. až 7. června, vstup na všechny projekce, jež budou navíc po skončení doprovázeny odborným komentářem, je zdarma. Více na www.psychofilm.czNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.