Mýty a fakta o zabijáckém metanolu objasní odborníci z Přírodovědecké fakulty

2. 9. 2012 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Nebezpečný metanol má na svědomí již přes dvě desítky lidských životů a další lidé jsou v kritickém stavu. Co ale o metanolu a etanolu doopravdy víme, co jsou mýty a co naopak podložená vědecká tvrzení? Na to chtějí odpovědět odborníci z Přírodovědecké fakulty UK.

Mýty a fakta o metanolu a etanolu objasní odborníci z Přírodovědecké fakulty

Ilustrační foto: Martin Kolář (UKáčko.cz)

„Veřejnost byla v poslední době zaplavena nejrůznějšími informacemi o účincích metanolu a etanolu a orientace v nich je v současné době již poměrně obtížná. Některá tvrzení jsou založena na pravdě, jiná jsou ovšem zavádějící,“ vysvětluje Markéta Martínková z katedry biochemie Přírodovědecké fakulty UK důvody pořádání semináře.

Spolu s Radomírem Čabalou z katedry analytické chemie se bude snažit srozumitelně ale přesně vysvětlit problematiku obou látek, jejich toxicitu, původ, klinické projevy, působení v lidském těle, způsoby léčby i třeba metody stanovení obsahu metanolu v alkoholických nápojích.

Během přibližně 50 minut vysvětlí oba odborníci veřejnosti, proč je toxicita metanolu tak rozdílná od toxicity etanolu, když se tyto dva primární alkoholy liší ve své struktuře jen nepatrně. Zaměří se na metabolismus obou alkoholů a jejich metabolity a objasní možné původy metanolu a etanolu v alkoholických nápojích.

Dalším aspektem semináře budou klinické projevy otravy metanolem a laboratorní diagnostika intoxikace metanolem a etanolem a jeho cílová místa (orgány) působení v lidském těle, včetně mechanismu negativního působení obou látek na tyto orgány.

Experti také popíší principy stanovení metanolu v alkoholických nápojích a normy, které různé alkoholické nápoje musejí ze zákona splňovat.

Seminář Methanol a ethanol – mýty a fakta

Kdy: čtvrtek 20. 9. 2012 od 17 hodin
Kde: posluchárna CH2, Hlavova 8, Praha 2, chemický ústav Přírodovědecké fakulty UK
Seminář povedou: RNDr. Markéta Martínková, Ph.D. (katedra biochemie PřF UK) a RNDr.Radomír Čabala, Ph.D., (katedra analytické chemie PřF UK)Komentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.