Na 1. LF vznikla Biologická banka materiálu. Zaměří se na boj s rakovinou

18. 7. 2012 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Nádorovými onemocněními i vzácnými chorobami se budou zabývat vědci v nově otevřené Biologické bance materiálu na 1. lékařské fakultě UK. Jedná se teprve o druhé pracoviště svého druhu v Česku. Jeho zřízení stálo 4,5 milionu korun.

Na 1. LF vznikla Biologická banka materiálu

Foto: Václava Burdová (UKáčko.cz)

„Biobanky mají sloužit pro společný výzkum různých vědeckých institucí, pro to, abychom mohli lépe diagnostikovat a léčit naše pacienty,“ vysvětlil děkan 1. lékařské fakulty Tomáš Zima, který za celý projekt zodpovídá.

Biologická banka materiálu bude sloužit jako skladiště vzorků lidských tkání, DNA a tělních tekutin – krve, plazmy a moči. Lékaři ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, která se na projektu podílí, odeberou vzorky pacientům. Ty pak budou uskladněny na základě pacientovy choroby, nikoliv jména, čímž je ošetřena etická stránka věci.

Vědci již nebudou muset zahajovat výzkum sběrem potřebných vzorků, ale jednoduše si je vyžádají v Biobance. Uskladněné vzorky se uchovávají v kryoskladech při přesně určených teplotách.

Tekutiny a DNA jsou shromažďovány v mrazicích boxech v Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky, tkáně v boxech s tekutým dusíkem na Ústavu patologie.

Studenti se zapojí pouze nepřímo

Ačkoliv se kryosklady i výzkumné laboratoře nacházejí přímo v budově 1. LF UK, studenti se do jejího chodu příliš nezapojí. „Pregraduálním studentům bude poskytnuta informace v rámci výuky, že toto zařízení existuje a v rámci zájmových kroužků se budou moci na některých věcech podílet. Postgraduální studenti, například na patologii, ale i dalších ústavech, se do chodu zapojí přímo,“ uvedl děkan Zima.

Důvod je jednoduchý – zařízení je určeno primárně pro výzkum. V první fázi chodu banky se bude jednat hlavně o výzkum onkologických onemocnění.

„Do budoucna počítáme s rozšířením sbíraných vzorků z onkologických onemocnění na řadu vzácných chorob, u kterých právě dlouhodobé shromažďování vzorků a klinických dat umožní rozsáhlý výzkum vedoucí k objasnění příčin příslušné choroby,“ upřesnil Zima.

Vzniknout má česká i evropská síť bank

Do spolupráce s 1. lékařskou fakultou a Všeobecnou fakultní nemocnicí se zapojila celá řada dalších pracovišť. Vedle onkologické kliniky také například gynekologicko-porodnická, urologická, stomatologická či oční klinika a další.

Podobné pracoviště, jako vzniklo v nyní v Praze, funguje také v Brně při Masarykově onkologickém ústavu. Obě tyto banky patří k projektu BBMRI (Biobanking and Biomolecular Resourses Research Infrastructure), který financuje Evropská komise.

V budoucnosti se k tomuto projektu mají připojit další nemocnice a univerzity a vzniknout by měla rozsáhlá síť biobank, které by si mohly při výzkumech navzájem vypomáhat.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.