Na 1. Studentském majálesu se slavilo i protestovalo, korunována byla královna s vousy

8. 5. 2013 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Holé stěny historického Karolina rozzářil na první máj kolorit studentských spolků a kapel. Studenti si ‚vyrobili‘ svůj majáles z transparentů, barevných papírů a ze svých rozličných zájmů a přesvědčení, které zde prezentovali. Nekomerčnost, tradice, bohatý program a vstup zdarma – to byla hlavní lákadla 1. Studentského majálesu.

Nejsme ONI aneb studenti sobě

Majáles odstartoval průvodem, kterého se účastnilo několik desítek studentů, včetně všech kandidátů na krále či královnu. Studenti zahájili svůj pochod na Kampě a vydali se přes Karlův most na Národní třídu, odkud pokračovali na Václavské náměstí.

Majáles studentů 2013

Majálesový průvod začal na Kampě a skončil na nádvoří Karolina

Foto: Anna Vaníčková

Už během průvodu bylo jasné, v jakém duchu se bude Studentský majáles nést. Hesla jako „Studenti studentům!“ nebo „Nejsme ONI“ či „Je to špatně“ jasně ukázala, že se chtějí především distancovat, ať už jsou ONI současná vláda či Pražský majáles.

Na transparentech byla k vidění i hesla „Pryč s kapitalismem“ a zaznívaly i radikálnější výroky: „Kdo nám sem dává anglické/ruské/německé nápisy? ONI!“ z řad hnutí Maločeši. Došlo ale i na odlehčenější, typicky studentský humor: „Kdo dělá bakaláře šest let? My! Kdo chce, abychom ho měli za tři? Oni!“

Průvodu udával tón hlavní moderátor akce, student historie na Filozofické fakultě UK, Jiří Pilip, který za pomocí megafonu informoval přihlížející o účelu průvodu. Nezapomnělo se ani na nedávný výbuch v Divadelní ulici: „To co se stalo minulý týden je hrozné, to znamená, že nejenom za nás studenty, ale za všechny lidi, kteří utrpěli zranění: připravte si hlasivky a dejte vědět o naší přítomnosti!“ volal Jiří do megafonu. Z Václavského náměstí se průvod přesunul do místa konání celé akce – Karolina.

Všude samý student

Program se odehrával na dvou stagích ve dvoře Karolina a ve studentském klubu K4. Okolo jedné hodiny začali přicházet první návštěvníci, kterých bylo zpočátku jen pár, ale s příchodem večera už byly zaplněná nádvoří před každou stagí i K4. Mezi návštěvníky byli převážně studenti Univerzity Karlovy, ale cestu si sem našli i studenti jiných univerzit, někteří z turistů a zastánci nekomerčních akcí.

Akci podpořil i rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, který na místě poskytl rozhovor televizi a zastavil se i u stánku Studentské unie, kde s úspěchem složil a rozpoznal sám sebe na portrétu. Bohužel mu jeho harmonogram nedovolil korunovat krále, a tak se úkolu zhostil prorektor Univerzity Karlovy pro vnější vztahy Michal Šobr.

Na vedlejší stagi byla k vidění převážně divadelní představení. Hlavní stage patřila studentským i nestudentským kapelám rozličných žánrů, od hard rock kapel až po folkové, a pak především kandidátům na krále/královnu. Klub K4 nabízel kromě koncertů ještě další program, třeba hodiny salsy a v zadním salónku se promítaly studentské filmy.

Foto: Radka Nešporová (1-60), Anna Vaníčková (61-79)

1. Studentský majáles patřil ale především spolkům. Studenti zde představovali své projekty a zájmy rozličných charakterů. Sdružení PUSA (Pražská univerzitní skupina Amnesty International) symbolicky přivázalo jednoho ze členů k židli plastovými páskami. Návštěvníci pak chodili a podepisovali dopis adresovaný Barracku Obamovi za propuštění „neprávem“ vězněných. Za každý poslaný dopis se rozstřihl jeden pásek, až byl nakonec symbolický vězeň skutečně propuštěn a konečně mohl jít na pivo.

Další ze stánků propagoval alternativní způsoby cestování, kdy se lidé registrují do celosvětového programu a vybírají si kandidáty-cestovatele, které u sebe nechávají zdarma ubytovat, či sami jezdí na biofarmy a pracují tam za stravu a ubytování.

Stánek ověšený duhovými vlajkami rozdával ceny určitě nejpraktičtější. Návštěvníci si zde mohli zahrát prší o krabičku kondomů, či lubrikanty s jedním z kandidátů na krále. Došlo tu i na pálení předsudků.

Skupina nadšenců architektury zde propagovala svůj projekt, který sponzoruje nadace jedné z telekomunikačních společností, a za sumu pouhých 100 000 korun mají v plánu postavit dům. Na místě byly též k zapůjčení invalidní vozíky, na nichž si návštěvníci mohli vyzkoušet jaké to je být na něj upoután.

Volba krále: strom, pivo a obří penis

Studentský majáles se oproti Pražskému majálesu rozhodl nerozdělovat kategorie na krále a královnu, tudíž kandidovat mohli jak ženy, tak i muži. S myšlenkou na Alana Ginsberga, jednoznačně nejslavnějšího majálesového krále, nebyla kandidatura podmíněna studiem na vysoké škole, a tak byla nabídka kandidátů rozmanitá a každý z nich se vytasil se svým osobitým programem.

Karolína Babíčková, studentka Pedagogické fakulty UK, a jediná ženská kandidátka, založila svůj program na myšlence, že i studenti se věnují pohybovým aktivitám na profi úrovni. Jako volný program předvedla cviky na hrazdách, které lahodily oku a zaujaly především mužskou část obecenstva.

Kandidát Husitské teologické fakulty UK Jan Holeček dorazil bez družiny. Na omluvu uvedl důvod: „Oni jsou tam všichni panicové, tak se báli přijít sem!“ Exstudent Jan Kubíček se svou lesní družinou šířil myšlenku, že kandidátem na krále by neměli být jen bytosti lidské, a tak byl pouhým zástupcem za kandidáta družiny: strom jírovec maďal, který je dominantou dvoru Karolina.

Majáles studentů 2013

Došlo i na projevy přes megafon

Foto: Anna Vaníčková

Populární volnou disciplínou bylo exování piv, kterou si zvolili Vojta Kačírek z Přírodovědecké fakulty UK a Ondřej Tůma, předseda „hnutí Maločeši“. Vítězem, co se počtu piv týče, byl jednoznačně Ondřej Tůma.

Následky čtyř vyexovaných kousků na sebe nenechaly dlouho čekat, ale bohužel ani tento hrdinský čin nestačil na vítězství, které získal Robert Furiel zvaný královna Robertora. Za volnou disciplínu si zvolila zpěv na playback. Celému vystoupení dominovalo královnino žezlo jakožto obří gumový penis.

Na základě měření zvuku vyhrál ten kandidát, jenž měl největší aplaus. Korunovace proběhla kolem deváté hodiny za bouřlivého potlesku diváků, kdy byla korunována Robertora: „Jsou to poměrně nepopsatelné pocity. Velké dávky vzrušení a radosti. Jsem velmi překvapená. V rámci svého programu se chci v první řadě postarat o viditelnost méně standardních forem vyjadřování identit, a za druhé chci všude šířit dobrou náladu, pohodu, a propagovat akceptaci a toleranci,“ říká Robertora.

Robert se vyjádřil i k podobě 1. Studentského majálesu: „Můžu to porovnat s minulým rokem, kdy jsem byl na Majálesu ve Stromovce. Tahle akce má specifický genius loci, je to úplně jiný vesmír, velká blízkost mezi lidmi, víc nadšení u účastníků, víc nadšení v návštěvnících, víc radosti. Založila se skvělá tradice, která v budoucnu převálcuje tu komerční.“

Cíl pro příští rok: zapojit další univerzity

1. Studentský majáles byl dle návštěvníků i samotných organizátorů úspěch: „Na první ročník přišlo rozhodně dost lidí. Panovala tu skvělá atmosféra a všichni si to pochvalovali. Skvělé bylo, že mezi návštěvníky nebyli jen studenti UK, ale také ČVUT či ČZU i odjinud,“ zhodnotila koordinátorka majálesu Karolína Chloubová.

Akce si dala za cíl navrátit se k tradiční oslavě Majálesu a úsilí studentů mělo výsledky. „Majáles studentů rozhodně splnil svůj účel, a to ještě před samotným prvním květnem, neboť se otevřela diskuse nad smyslem a historií tohoto studentského svátku. Doufám, že příští rok se podaří zapojit další pražské univerzity,“ uzavírá Karolína.Komentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.