Na FF si připomenou výročí smrti Jana Palacha

11. 1. 2010 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Studenti z Filozofické fakulty v úterý 19. ledna opět zavzpomínají na Jana Palacha. Ten se před 41 lety upálil na protest proti letargii národa po okupaci Československa pěti vojsky států Varšavské smlouvy.

Uctění památky Jana Palacha na FF (2009)

Památku Jana Palacha si studenti připomínají každý rok.

Foto: Jiří Stibor pro UKáčko.cz

Během vzpomínkové akce budou studenti promítat dokumentární snímek Tryzna z roku 1969, který zachycuje ohlasy na smrt Jana Palacha v Bratislavě, Brně a Praze. Hostem akce bude diplomat, překladatel a ředitel Maďarského kulturního střediska v Praze György Varga, který promluví o ohlasu Palachova činu a následujících letech v Maďarsku.

Akce se uskuteční v úterý 19. ledna 2010 od 17 hodin v hlavní budově FF na náměstí Jana Palacha v místnosti 104. V 17.45 pak proběhne krátký pietní akt spojený s položením květin a svíček u Palachovy pamětní desky na budově fakulty.

Výročí smrti Jana Palacha si studenti na Filozofické fakultě připomínají každoročně. Loni vydali historici z fakulty knihu „Jan Palach ’69“. Tento sborník přinesl kromě historických a filozofických textů také řadu dosud nezveřejněných materiálů, které mapují vyšetřování smrti komunistickou policií a Státní bezpečností. Více zde: Studenti si připomenou 40 let od upálení Jana Palacha

Jan Palach (1948–1969) studoval historii a politickou ekonomii na Filozofické fakultě UK. Na protest proti pasivitě lidí a potlačování svobod po okupaci Československa armádami pěti komunistických států Varšavské smlouvy se 16. ledna 1969 na Václavském náměstí upálil.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.