„Na komunistickou minulost se ptejte, ale ne svých rodičů“

12. 11. 2009 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Studenti, kteří si na totalitu pamatují jen matně anebo vůbec, hovořili na úterní debatě s pamětníky komunistického režimu v bývalém Československu i Německé demokratické republice. Akce odstartovala cyklus debat, které pořádá studentská iniciativa Inventura demokracie.

Debatu zahájila zástupkyně Inventury demokracie s prohlášením vztahujícím se k tématu reflexe naší komunistické minulosti. Na téma reagovali tři hosté večerní debaty – německý teolog, disident bývalé NDR a později i poslanec, Markus Meckel, scénárista a dokumentarista Jan Štern a historik Matěj Spurný.

Historik: Mladí o komunismu moc nevědí

Revoluce 1989 (foto: Evžen Báchor)

Od revoluce uplynulo 20 let. Vyrovnali se Češi s komunismem dostatečně?

Foto: Evžen Báchor

Meckel promluvil o komunistické minulosti v Německu, která se příliš neliší od té v Česku. „Naši studenti a mladí lidé o komunismu mnoho nevědí, což je chyba jejich rodičů, kteří před nimi zamlčují svůj život, svou minulost a zkušenosti. To vše kvůli touze být pro své dítě vzorem a hvězdou.“

Zmínil se nejen o svých obavách o demokracii, která je založena na kompromisech každého z nás, ale našel si i pár slov pro prezidenta Václava Klause a jeho „vydupaný“ dodatek k Lisabonské smlouvě. „Česko a Polsko by mělo zajímat, že nebudou mít evropskou Chartu se základními lidskými právy a svobodami,“ dodal Meckel.

Hlavním tématem všech tří hostů však bylo posuzování minulosti, kterou podle nich nelze vnímat jen jako bílou nebo černou. Takto vnímala svět právě komunistická strana. Pro mladou generaci jsou podle nich důležité debaty o totalitní minulosti a tvoření filmů a knih s touto tématikou. Markus Meckel však posluchače upozornil, že by se se svými otázkami spojené s minulostí, měli raději obracet na historiky než na rodiče a další příbuzné. Jejich vzpomínky se totiž časem mění a zjemňují, nebo naopak nabývají na barvitosti.

Komunistický režim je stále v nás

Jak upozorňuje Inventura demokracie ve svém prohlášení, komunismus se polistopadové generace dotýká více, než si je schopna připustit. Je jím ovlivněna skrze rodiče, učitele a jejich výchovu. „Trpíme nedostatkem sebevědomí a necháváme po sobě šlapat shora, zatímco bychom si měli sami sebe vážit,“ myslí si Jan Štern. To vše prý až moc připomíná psychiku lidí žijících v totalitním režimu.

„Ti, co nechtěli vstoupit do pionýra, nebo armády byli zastrašováni. Stejně tak ti, kteří nešli volit. Samozřejmě, že nebyli nuceni fyzicky, ale ten psychický nátlak byl ještě horší. A když jste volit šli, možnost volby jste stejně neměli. Zaškrtáváním svých kandidátů jste na sebe jen upozorňovali,“ vzpomínal na život v komunismu Markus Meckel, který jako kněz musel v době vlády komunistické strany pořádat bohoslužby ve svém obývacím pokoji.

„Komunistická minulost se u nás používá čistě účelově: k boji o moc, k potápění politických protivníků či k lepší prodejnosti novin. Pořádná reflexe komunistické minulosti přitom ještě ani nezačala. Dodnes nám chybí jasné pojmenování principů, jakými fungovala totalitní moc a jak deformovala společnost i jednotlivce. Nemáme ani trochu zmapováno, kolik návyků i postojů z té doby si všichni neseme, aniž o tom víme.“

ze studentského prohlášení Inventury demokracie

Při debatě seděli v lavicích spíše mladí lidé, ale našlo se i pár jedinců, kteří se v komunismu narodili a nesou si z něj více než jen vzpomínky na mateřskou školu. Jejich potřebě svěřit se se svými zkušenostmi s komunistickým režimem nezabránilo ani opakované napomínání ze strany pořadatelů.

Debaty pod záštitou Inventury demokracie se budou konat každý večer až do soboty tohoto týdne. Vrcholem těchto akcí bude shromáždění 17. listopadu na Václavském náměstí.UKáčko.cz - partner iniciativyNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.