Na Majálese se jezdilo na divokém býku i oddávalo

7. 5. 2011 Autor: Rubrika: Studentský život 1 komentář

Poslední kapely dávno utichly, návštěvníci se odebrali do svých domovů. Stromovka se začíná vracet do původního stavu a za pár hodin již nikdo nepozná, že právě tam proběhl studentský festival Majáles. Jaký byl ten letošní? Překvapil, nadchl, nebo si od něj návštěvníci slibovali víc?

Letošní Majáles byl opět větší než dřív, Stromovka se zaplnila několika tisíci návštěvníky.

Foto: UKáčko.cz

Celá akce v pátek začala průvodem, v jednu hodinu se ale již Stromovka začala zaplňovat nedočkavými studenty. Než ale stačili zpěváci a kapely naladit své nástroje i hlasivky, mohli si návštěvníci projít studentskou zónu, která se nacházela ještě před samotným vstupem do areálu, takže přístup tam byl povolen skutečně každému. Představily se tam čtyři velké pražské univerzity, kulturní spolky, divadelní soubory či nejrůznější neziskové organizace.

Každá univerzita měla připravené různé soutěže a za splnění nabízela drobné odměny. Karlova univerzita v zóně představila hned několik svých spolků. Například u stánku spolku Charlie si studenti mohli vyzkoušet motorický test, Spolek studentů historie FF seznamoval se svou činností, politologická sdružení Polis a SÚPOL testovali znalosti o politice a vědomostní kvíz čekal i na návštěvníky stánku Univerzitního křesťanského hnutí.

Svou činnost představila i Studentská unie UK či sdružení UK media, kde se pod heslem Namíchej si kocovinu! míchaly alkoholické koktejly z jím vydané knihy Pravé české míchačky. Nebylo proto divu, že se stánek stal nejnavštěvovanějším z celé zóny UK. K osvěžení byl k dispozici i bar a pohodlné sedací vaky, kde návštěvníci mohli relaxovat.

Jiří Macháček a jeho Mig 21 patří už k tradičním majálesovým kapelám.

Foto: UKáčko.cz

VŠE nabízela fotbalové disciplíny, imitaci skokanského můstku i bar. ČVUT sídlil v největším stanu, kde si zájemci mohli vyzkoušet simulaci lyžařského závodu nebo zakoupit trička s logem univerzity. V zóně ČZU stál stan Nintendo, který nabízel utkání ve stolních fotbálcích i jízdu na divokém býku.

Před třetí hodinou již začínal program hudebních skupin – představily se studentské kapely, ty začínající i ty, které mají svou kariéru už dobře našlápnutou. Návštěvníci se těšili samozřejmě i na stálice české hudební scény a na pódiích zazněl například Divokej Bill, Chinaski, Tata Bojs, Vypsaná fixa, Sto zvířat nebo UDG, kteří svou show zakončili ptačím tancem.

Nedílnou součástí programu je i volba krále Majálesu. Kandidáti se účastnili několika soutěží a v hlasování diváků nakonec zvítězil Bobek Veliký hájící barvy VŠE. Z volby Miss Majálesu se radovala Karlovka, vítězkou se totiž stala její kandidátka Eliška Černá.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Fotogalerie z Pražského Majálesu 2011

Majáles vychytal loňské problémy, jiné přibyly

A jaké byly největší změny oproti loňsku? Kritizované fronty na pivo i občerstvení téměř zmizely a čekání bylo i při největším návalu návštěvníků minimální, záchodů byl dostatek a festivalový areál se výrazně zvětšil. Mnohem pestřejší byl i doprovodný program, ať už díky samostatné studentské zóně nebo množství stánků s nejrůznějšími suvenýry či třeba tričky. Velký zájem byl i o stan, kde mohly páry uzavřít majálesový sňatek na jeden den.

Pořádek patřil ke slabším stránkám jinak vydařeného festivalu.

Foto: UKáčko.cz

Letošní Majáles měl ale i pár nedostatků. Především to byly opět dražší lístky, což ale pořadatelé zdůvodňují například vysokým zastoupením známých kapel. Studenty to však neodradilo a účast byla i letos velmi vysoká, i když přesná čísla ještě známá nejsou. Druhá častá výhrada návštěvníků směrovala k cenám – se zkrácením front u stánků se totiž navýšily ceny nápojů i občerstvení, například v zóně UK bylo – jak trefně komentovala řada zákazníků – „jedno pivo za cenu dvou“, a to za 40 Kč. Ani párek za 40 nebo kuřecí řízek za 80 nebyla zrovna studentská cena, kterou by možná mnozí návštěvníci na studentském festivalu očekávali.

Problémem také bylo, že v umyvadlech u záchodků velice brzy došla voda. Člověk musel ujít i stovku metrů, než se dostal k funkčnímu zařízení. Už tradičním nedostatkem bylo nakládání s nepořádkem během festivalu. Na jiných podobných akcích je už běžné, že návštěvníci mohou sbírat prázdné kelímky a za určitý počet dostat malý finanční obnos nebo třeba pivo. Určitě by se tento nápad uchytil i na Majáles a návštěvníci nemuseli šlapat v odpadcích.

Čtěte také

Vše o letošním pražském Majálesu a doprovodných akcí v sekci Majáles 2011Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.