Na právech se vyučují nesmysly. A navíc špatně

13. 7. 2010 Autor: Rubrika: Názory 134 komentáře/ů

Zastaralé vybavení, nefungující studijní oddělení s neosobním přístupem, často nezajímavé přednášky a studium zcela odtržené od reality založené na memorování nepotřebných dat a názvů. Podle studenta Jana Pilaře přesná charakteristika dnešní Právnické fakulty UK.

S nefunkčními mikrofony na Právnické fakultě bojoval při své přednášce i prezident Klaus.

Ilustrační foto: Martin Kolář (UKáčko.cz)

Přednášející mluví, slyšet ho však není. Profesor totiž přešel od stupínku metr k vedlejší tabuli a mikrofon tam nedosáhne. Nelze tedy použít zároveň křídy i reproduktoru. Můžete mít buď obraz, nebo zvuk.

Jsme na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v hlavním přednáškovém sále. Jsme na fakultě, kde klíčové vynálezy 21. století, jako tři metry dlouhý kabel nebo mikrofon bez drátu teprve čekají na své odhalení. Jsme na škole, kde žáky středověkému právu útrpnému naučí praxí.

Náš zákazník, náš kmán

Uvedený příklad je jen drobnou ilustrací toho, že Právnické fakultě UK je student fuk a jeho komfort opravdu středem zájmu není. Vizionáře nového univerzitního vzdělávání nabádám, aby jako průzkum bojem absolvovali zápis do prvního ročníku.

Na právech nejsou studenti klienty, ale jen anonymními čísly v seznamu, říká student fakulty Jan Pilař.

Foto: Martin Kolář (UKáčko.cz)

Student zde konečně pochopí, že tady je jen číslo v seznamu. S oblibou proklamovaných 660 let tradice se vám poprvé předvede v podobě rakouskouherských úředníků mocného „studijního oddělení“, jehož pracovní dobu lze jen závidět.

Na Harvadu či Oxfordu je student klientem. Je alfou i omegou, začátkem i koncem. Servis je perfektní a vyučující na všetečné e-maily odpovídají ještě po půlnoci. Zde je servis cvičením v absurdnu. Nemá smysl rozebírat desítky drobností jako nemožnost postoupit do dalšího ročníku pokud student nemá vše, co je uloženo elektronicky ještě zapsáno na papíře, či zoufalý nedostatek zásuvek na notebooky (další hi-tech novinka!). Co však skutečně nechápu je, proč u všech svatých (čti zaměstnanců studijního) fakulta nenabízí bakaláře práva nýbrž pouze magistra?!

Honorabilis, pane xy… ať žije akademismus!

Na naší fakultě nevládne akademičnost, ale akademismus. Řeknu to jinak: vyučují se nesmysly a navíc ještě špatně. V prvém ročníku je například nejobávanější zkouška z obecných právních dějin. Její gros leží v memorování neužitečných dat a názvů, které každý zapomene v minutě po zkoušce a již je nikdy nepoužije. Opravdové počteníčko jsou pak doporučené učebnice. Ty jsou nepochybně psány tak, aby byly málo srozumitelné a bylo potřeba najmout hodně lidí na jejich výklad. Přebornicí v oboru je legendární učebnice teorie práva. Opravdu to nejde jinak a lépe?: „…pluralita a relativita jako imanentní atribut hermeneutické funkce interpretace se v oblasti práva dostávají do rozporu.“

„Na právech se vyučují nesmysly a navíc špatně,“ tvrdí student fakulty.

Foto: archiv UKáčko.cz

Doporučuji se inspirovat alespoň na brněnských právech. Tam si na „slovutnou akademickou instituci“ nikdo nehraje. Místo toho fakulta udržuje kontakt s reálným světem, a proto má lepší výuku i výsledky (porovnejte i pouhé webové prezentace PF UK a PF MU). Jediná její nevýhoda je, že se nachází v Brně.

Nevěřil jsem, že po půl roce již většina lidí nechodí na přednášky. Ale potom, co jsem absolvoval pár nejmenovaných kousků, pochopil jsem. Doporučuji všem, aby si na příslušném webu stáhli záznamy z přednášek práva na Yale či politologie na Cambridge. Alespoň na pár minut budete v jiném světě. Ve světě užitečných znalostí předávaných lidmi, kteří daný obor reálně na špičkové úrovni praktikují. Pocítíte skutečnou intelektuální výzvu. Uslyšíte oázky, které vás budou provokovat ještě po cestě domů.

Normativismus aneb Cepl ze záhrobí

Moje osobní „legal star“ Vojtěch Cepl senior (juniora mám také moc rád) dal nedlouho před smrtí Respektu rozhovor, kde se pouštěl do malého a kalného rybníčku českého právního prostředí, které vyniká adorací právního pozitivismu či dokonce tupého normativismu. Není se co divit, když „nejprestižnější právnická fakulta v zemi“ je tímto překonaným pojetím práva prodchnuta. Poučná je v tomto každá schůzka se špičkovými zahraničními právníky, kteří posláni sem mezinárodní firmou, zanořili se do našeho právního prostředí. Avšak i na PF UK jsou vynikající pedagogové, již by mohli směle učit na západních univerzitách. Celková filozofie, přístup ke studentům a fakultní jídelna nás však stále řadí spíše na východ.


Jan Pilař
Autor je studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy


Co si o studiu na Právnické fakultě myslíte Vy? Vyjádřete se v diskusi pod článkem nebo pošlete svůj vlastní názor na ukacko[zavináč]ukmedia.cz.Článek vyjadřuje názory autora.

Myslíte si, že se na Vašem oboru vyučují jen užitečné kurzy?

výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.