Na protest proti podobě reformy VŠ vyletělo oknem 90 melounů

21. 1. 2012 Autor: Rubrika: Univerzita 2 komentáře/ů

90 melounů vyletělo z oken Právnické fakulty podobně jako 90 milionů, které má stát celá reforma vysokého školství. Alespoň tak to vidí studenti, kteří před shromážděním akademické obce uspořádali symbolický happening.

Před začátkem shromáždění vyhodili studenti na chodník 90 melounů

Foto: Václava Burdová (UKáčko.cz)

„Za ministerskými hesly o zvýšení efektivity škol je jen snaha o omezení svobodného a nezávislého myšlení, které je považováno za ekonomicky nerentabilní a nejspíše i politicky nežádoucí,“ shodli se studenti na melounovém happeningu s pozdějším prohlášením akademické obce. I podle ní jde v reformě hlavně o potlačení svobodné samosprávy veřejných škol.

Studenti se také kriticky vyjádřili k navrhované formě školného. „Principiálně školné neodmítáme, ale vadí nám způsob placení školného v navrhované verzi, je pro nás nepřijatelný,“ uvedl člen iniciativy Jiří Pilip.

„Návrh je celkově špatný a proto jsme se rozhodli vydat se alespoň symbolicky k Úřadu vlády a vyjádřit náš nesouhlas,“ upozornil Pilip na pochod, který se uskutečnil po shromáždění akademické obce.

Melounový happening a jeho kritiku reformních návrhů podpořila také Studentská rada Filozofické fakulty. „Hlavní problém je v tom, že těžko může do řízení univerzity zasahovat někdo, kdo s akademickou obcí nemá a možná ani nikdy neměl nic společného. Co se týká školného, vybralo ministerstvo tu nejméně rozumnou variantu,“ uvedl předseda Studentské rady FF David Pavlorek.

Studentský happening se odehrál ve čtvrtek odpoledne před zahájením shromáždění akademické obce. Podle kvestora UK Josefa Kubíčka se podobné shromáždění na UK uskutečnilo naposled v roce 1990, univerzita však uváděla rok 2004.

Někteří zúčastnění, mezi nimi i bývalý rektor UK Karel Malý, srovnávali situaci s tvorbou zákona o vysokých školách v listopadu 1989. Ta se odehrála také na Právnické fakultě UK ve stejné místnosti.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.