Na Staroměstské náměstí se místo sněhu snesla oblaka peří

20. 12. 2009 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Prostor před Staroměstskou radnicí se ve čtvrtek večer proměnil v pomyslné bitevní pole. Sešly se zde stovky mladých lidí, aby se utkaly v dnes už tradiční polštářové bitvě.

Polštářová bitva pod orlojem

Akce propukla pět minut před osmou hodinou, kdy se ozvala píšťalka a rázem už vzduchem létala oblaka peří z roztrhaných polštářů. Rej turistů se v ten moment zastavil a lidé s údivem ve tváři sledovali, jak se dav nadšenců mlátí polštáři.

„Je to geniální nápad, na jednom místě se sejde spousta lidí, kteří do sebe mlátí polštáři, to je nejoriginálnější akce, co může být,“ komentoval událost Zdeněk Hřebejk, jeden z účastníků bitvy. Ani ostatní neskrývali s bitvou spokojenost. „Líbila se mi hlavně úžasná atmosféra téhle akce,“ uvedla studentka VŠE Blanka Havlíčková.

Překvapení turisté sledovali lítý boj

Nadšení z akce nesdíleli pouze aktéři boje, ale také překvapení kolemjdoucí. Většina z nich pobaveně přihlížela situaci a pomocí svých fotoaparátů a mobilních telefonů dokumentovala dění kolem.

Vyvrcholení nastalo v osm hodin, kdy se s odbíjením orloje ozval mohutný jásot všech bojujících a zbylé polštáře začaly létat vysoko do vzduchu. Poté se většina účastníků začala pomalu rozcházet, ale ti nejzapálenější neustávali v boji ani půl hodiny poté.

Podle pravidel akce se měli účastníci nenápadně shromáždit se schovanými polštáři před orlojem a tam vyčkat na smluvený signál. Ne všichni však byli ve skrývání polštářů tak důslední. Ani to ale moment překvapení nepřekazilo.

Blesková zábava jménem flashmobing

Celá akce byla stejně jako loni organizována přes sociální síť Facebook. Pozvánky se tak mezi lidmi šířily téměř neomezeně. Díky tomu nebyla mezi účastníky bitvy nouze ani o zahraniční turisty.

Účastníci této a podobných akcí se hlásí k tzv. flashmobingu. Jde o to, že se nenápadně shromáždí na jednom místě, provedou smluvenou akci a stejně nenápadně zmizí. Vše se domlouvá výhradně přes internet.

Pojem flashmobing vešel do povědomí veřejnosti roku 2003, kdy podobně bláznivou akci uspořádal na Manhattanu Bill Wasik, editor časopisu Harper´s. Dnes se takové akce konají po celém světě. V České republice probíhají kromě polštářové bitvy také akce nazvané Freezing Prague a Zombie Walk.Klíčová slova

,

Hodnocení


Související články


Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.