Na UK mě překvapilo samostudium i nelidské koleje se štěnicemi a žebráky, říká španělská studentka

16. 6. 2012 Autor: Rubrika: Rozhovor 9 komentáře/ů

Inmaculada Martinez Lomaz (28) ze španělské Universidad de Granada se rozpovídala o tom, jak se jí líbí na UK a co říká na univerzitní koleje. V Granadě studuje v posledním ročníku obor Sociální politika a praxe, na UK je již druhý semestr v rámci programu Erasmus.

Proč ses rozhodla pro Univerzitu Karlovu pro svůj zahraniční pobyt?

Vybrala jsem si tuto univerzitu, protože mezi ostatními místy, které moje fakulta nabízela v programu Erasmus, byla Praha jediným městem, kde přednášky probíhají v angličtině. Navíc se mi velice líbilo umístění města, leží v srdci Evropy, a tak nabízí mnoho možností k cestování a poznávání okolních zemí. Praha je oproti Španělsku výrazně levnější a je to skutečně pohádkové město.

Jak hodnotíš Univerzitu Karlovu? Jsi spokojená s výukou? Zdá se ti, že je to zde jednodušší nebo těžší než ve Španělsku? Jak hodnotíš přístup vyučujících ke studentům?

V mém případě jsem si nemohla zapsat předměty spojené s mým oborem ve Španělsku. Přesto jsem našla zajímavé kurzy a myslím si, že výuka je zde dobrá. Ale mohla by být lepší. Předměty se mi zdají mnohem jednodušší než ve Španělsku, můžeš projít v některém předmětu skoro bez učení, což mne velmi zaujalo, a to zvláště v případě studentů na Erasmu, ti mají nejvíce úlev. Ale nepřijde mi to spravedlivé v porovnání se studenty, kteří nemají příležitost odjet studovat do zahraničí a musejí absolvovat kurzy ve Španělsku, které si navíc sami platí.

Zaujalo mě, že je zde málo vyučovacích hodin a skoro všechno učení probíhá doma na základě četby, cvičení a bádání. Přístup českých vyučujících ke studentům mi přijde velmi dobrý, jsou vždy připravení pomoci a vyřešit jakýkoliv problém.

Který předmět se ti nejvíce líbil? A je nějaký, který se ti nelíbil?

Nejvíce se mi líbil kurz Public Policy. Proti žádnému kurzu jsem neměla výraznější výhrady.

Jsou nějaké rozdíly mezi studenty na tvé univerzitě a těmi českými? Mají španělští studenti tendenci být více aktivní než čeští?  Musíte se připravovat na každou přednášku nebo jen na konci semestru děláte nějaké závěrečné práce, písemné nebo ústní zkoušky?

Rozdíl je v tom, že na Univerzitě Karlově musí student věnovat více času domácímu studiu, naproti tomu ve Španělsku máme celkově více vyučovacích hodin, trávíme tedy více času na fakultě.

Jak bys zhodnotila bydlení na koleji?

Koleje mi připadají hrozné, do konce ledna jsem ještě bydlela v Hostivaři a připadá mi to tam nelidské. Ve Španělsku by zařízení podobného typu zavřeli. Měli jsme na pokojích štěnice a další hmyz, který způsobuje štípance a objevuje se hlavně v noci, aby nasál krev. Některé pokoje dokonce musely být evakuovány a uzavřeny. Žebráci tam volně chodili, kradli jídlo ze společné ledničky.

Personál recepce je nepříjemný, chovají se hrubě ke studentům, nereaguje na stížnosti a navíc nemluví vůbec anglicky. Jak je možné, že na koleji, která je určená zahraničním studentům, neovládá personál alespoň základy angličtiny? Práce jako výměna elektrického osvětlení nebo oken probíhaly v době zkoušek, bez ohledu na to, že je to doba, kdy se studenti musejí více soustředit na učení.

Všechno tohle je velmi špatné, ale nejhorší na tom je, že výše kolejného se značně lišila u každého studenta, rozdíl se pohyboval až okolo 700 Kč. Nechápeme proč, když jsme přijeli ze stejné univerzity na stejně dlouhou dobu a k tomu bylo ještě nutné sdílet pokoj s dalším studentem? 

Několikrát jsme se snažili dopátrat, proč tomu tak je, ale místo odpovědi se k nám otočili zády a nikdo se našimi dotazy nezabýval. Z toho usuzujeme, že někdo určitě musí profitovat ze studentských peněz. Navíc je velmi podezřelé, že jsme měli možnost platit vše pouze v hotovosti, bez možnosti platby bankovním převodem. Při vrácení zálohy za ubytování vrátili každému studentovi odlišnou částku, taky nikdo neví proč. Uvažujeme, že podáme stížnost a zveřejníme tak, co se na koleji odehrává.

Čtěte také:

Jak probíhal tvůj první orientační týden po příjezdu?

Velice dobře, hodně aktivit a poznávání města. Zúčastnila jsem se mnoha akcí, třeba Welcome party a různých exkurzí.

Máš buddyho? Jak jste se seznámili a jak probíhá spolupráce po pěti měsících, co jsi tady?

Ano, moje buddy je ta nejlepší na světě. Zapsala jsem se do buddy programu ještě před příjezdem do Prahy a dostala na ni e-mail. Odpověděla mi na všechny moje otázky a pomohla ve všem, co jsem potřebovala, včetně opakovaných návštěv u doktora, když to bylo nutné a vyřízení důležitých formulářů. Je to můj anděl a děkuji jí, protože mi tady pobyt udělala mnohem lepší a snazší. Po pěti měsících, co ji znám, je pro mě spíše než buddy skutečnou kamarádkou a doufám, že bude ještě dlouhou dobu.

Účastníš se i jiných aktivit v ČR? Krátké výlety, festivaly..?

Na kratších výletech jsem nebyla, ale navštívila jsem různá představení baletu a opery, která byla úžasná a moc se mi líbila. Myslím si, že Praha je město s jedinečnou kulturní nabídkou.

O Španělsku se stále častěji hovoří v souvislosti se špatnou ekonomickou situací. Mladí lidí těžko hledají práci a je mezi nimi vysoká nezaměstnanost. Jak toto vnímáš? Přihlásila ses na zahraniční univerzitu, aby sis zvýšila kvalifikaci a měla větší šanci na trhu práce?

Když jsem žádala o výjezd před Erasmus, nevěděla jsem, že tam není žádný obor podobný mému španělskému zaměření. Studuji na různých fakultách Univerzity Karlovy, především na Fakultě sociálních věd a Fakultě humanitních studií.

Máš obavy z toho, že bys mohla mít problém s nalezením zaměstnání ve Španělsku? Jaká je atmosféra mezi mladými lidmi, co se týče pracovního uplatnění po vysoké škole?

Mladí lidé jezdí do zahraničí, protože platy jsou tam mnohem vyšší než ve Španělsku, je mnohem snazší najít práci a je tam velká poptávka po španělských absolventech VŠ – inženýrech, lékařích, ošetřovatelích apod. Kvalita výuky je ve Španělsku velmi dobrá a lze získat pracovní zkušenosti v průběhu studia.

Důvodem, proč jít do Prahy je poznat jiné kultury a získat další životní zkušenost, což se velice cení v určitých zaměstnáních, která vyžadují geografickou mobilitu. Vždycky existuje obava z toho, že nenajdu práci ve Španělsku, ale má šestiletá pracovní zkušenost a mobilita mi mohou práci získat. Myslím si, že to pro mne může být o něco jednodušší. Na rozdíl od těch, co nemají žádné pracovní zkušenosti a mají nižší vzdělání.

Zmínila jsi špatnou situaci na kolejích. Zajímalo by mě, jak je UK prezentována na vaší škole. Dalo se předem zjistit, jaká je situace s ubytováním v Praze na kolejích? Měla jsi o tom nějaké informace?

Univerzita Karlova ani jiná univerzita se neprezentují na naší univerzitě v Granadě, protože to, co si vybíráme, je město a země, nikoliv univerzita. Nevím, jakou má Univerzita Karlova pověst a vůbec jsem předtím nevěděla o její existenci. Co se týká kolejí, o tom, že půjdu bydlet do Hostivaře, jsem se dozvěděla 10 dní před příjezdem do Prahy, když mi vaše univerzita poslala všechny dokumenty k pobytu. Neviděla jsem žádné průzkumy od jiných studentů, kteří dříve studovali v Praze. Ve skutečnosti to bylo poprvé v loňském roce, kdy nějaký student z mé univerzity jel studovat do Prahy. Kdybych bývala věděla, jak to tady vypadá s kolejemi, zřejmě bych se podívala po nějakém bytě už před odjezdem.


Foto: archiv I.M. Lomaz



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.