Na UK vznikl jednotný International Club, fakultní kluby se po letech sporů shodly na integraci

2. 2. 2012 Autor: Rubrika: Studentský život 1 komentář

Čtyři největší fakultní Erasmus kluby se v listopadu spojily a založily občanské sdružení Charles University International Club (IC CUNI). O vzniku jednotného klubu se začalo mluvit již před třemi lety, mezi spolky však dlouho panovaly neshody ohledně stanov.

IC CUNI chce pomáhat zahraničním studentům zapojit se do univerzitního života

Ilustrační foto: Martin Kolář (UKáčko.cz)

Pod IC CUNI patří v současnosti vedle dvou největších spolků Filozofické fakulty a Fakulty sociálních věd také spolky Pedagogické a Přírodovědecké fakulty.

„V rámci uvedených čtyř fakult budeme postupovat společně v získávání grantů, propagaci, party a také chceme vytvořit nový web, kde se budou pravidelně aktualizovat informace,“ uvedla Simona Juránková z PR IC CUNI.

Důvodem, proč na UK vznikl jednotný spolek zaměřený na zahraniční studenty až nyní, bylo delší vyjednávání mezi spolky a sepsání společných stanov tak, aby podmínky vyhovovaly všem zúčastněným.

Jednotlivé fakultní spolky však zůstávají autonomní součástí. Nadále se tedy věnují vlastním aktivitám spojeným s potřebami dané fakulty. „Nebráníme se případnému rozšíření IC CUNI o Erasmus kluby ostatních fakult, které o to projeví zájem a bude to pro obě strany přínosné,“ říká Simona Juránková.

Zapojit se mohou studenti ze všech fakult

„Organizátoři jsou sice pouze ze čtyř fakult, potažmo pěti včetně spolupracujícího Common Law Society z práv, ale naše akce jsou určené pro všechny studenty UK. Newsletter chodí všem zahraničním studentům přijíždějícím na UK, takže se našich akcí pravidelně účastní i studenti z FHS, FTVS či lékařských fakult,“ vysvětlila prezidentka IC CUNI Ivona Kolínská.

Spolek pořádá i večírky, kde se mohou zahraniční a domácí studenti lépe poznat

Ilustrační foto: Matěj Vaněček (UKáčko.cz)

IC CUNI tvoří studenti univerzity, kteří věnují svůj volný čas tomu, aby pomohli zahraničním studentům se zapojením do českého univerzitního života.

Pomoc samozřejmě nespočívá jen v hledání správných učeben, ale především v začleňování zahraničních studentů do chodu na škole, rozvíjení kontaktů mezi zahraničními a českými studenty a v podpoře interakce mezi nimi.

IC CUNI organizuje pro zahraniční i české studenty řadu kulturních a sociálních projektů, od exkurzí a výletů až po tematické party. Důležitou součástí práce IC CUNI je systém buddies, tedy kamarádů, kteří pomáhají zahraničnímu studentovi s počáteční orientací na škole nebo s vyřizováním úředních povinností.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.