Náměstí před Karolinem patří o víkendu francouzským chutím

4. 6. 2010 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Poznat atmosféru Francie na vlastní chuťové buňky mohou návštěvníci gastronomického trhu, který probíhá na Ovocném trhu. Třídenní Festival francouzských chutí a vůní tam nabízí ochutnávku a prodej tradičních kulinářských specialit, uzenářských výrobků, sýrů, marmelád nebo nápojů.

Ochutnat francouzské speciality nebo jen tak posedět na sluníčku a poslouchat živou hudbu lze celý víkend na Ovocném trhu.

Foto: Apéritif à la française

Návštěvníci si mohou pochutnat na produkci od farmářů, vinařů, zelinářů nebo pekařů a poslechnout si francouzskou kapelu. „Nabízíme originální produkci od výrobců z různých francouzských regionů. Jsou tady sušené vepřové klobásky, paštiky z drůbeže a zvěřiny, víno, pivo i chleba. Je tady také pravé francouzské bistro,“ uvedl jeden z pořadatelů Thomas Bouton.

Lidé se zajímají hlavně o výrobky, které nejsou na českém trhu běžně dostupné. Například ručně vyráběné farmářské sýry z nepasterizovaného mléka. Podle obchodníků je zájem hlavně o sýry s bylinkami, například s bazalkou nebo obalené v rozmarýnu. Nejčastěji prý návštěvníci ochutnávají goudu, která zraje dva roky v jeskyni.

Až do neděle mohou návštěvníci ochutnat třeba francouzská vína.

Foto: Apéritif à la française

Fronty se stojí i na sušené klobásky ochucené sýrem, ovocem nebo suchými plody z francouzského regionu Auvergne. „Jsou to tradiční francouzské klobásky, které se na trh běžně nedováží. Základem je sušené vepřové maso, minimálně 70 procent, a zbytek tvoří přísady jako modrý sýr, kozí sýr, hříbky, kachní, kančí nebo býčí maso, borůvky, ořechy nebo kaštany,“ řekl pro ČTK Jan Řehák.

„Může to být jakési okno pro české lidi, kteří tak mohou poznat, že francouzské zboží lze nakoupit za dobré ceny,“ radí šéfkuchař Jean-Paul Manzac, který 14 let žije v Praze. Podle něj jsou francouzské výrobky v Česku většinou předražené. Trhy podle něj dávají příležitost poznat obchodníky, kteří mají zájem na prezentaci dobrého zboží za přijatelné ceny.

Tržiště na Ovocném trhu je otevřené až do neděle 6. června, vždy od 10 do 20 hodin.

Více na webu Festivalu francouzských chutí

Tereza Králová, UKáčko.cz, s využitím zprávy Apéritif à la française a ČTKKlíčová slova


Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.