Naučte se romsky v rámci Týdne romské kultury na UK

26. 11. 2011 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Diskriminace, rasová nesnášenlivost, sociální nepokoje. I takové věci vyvstanou člověku na mysli, když se řekne romská problematika. Pražská univerzitní skupina Amnesty International se rozhodla uvést předsudky o Romech na pravou míru.

„Chceme poukázat na to, že právě pod romskou kulturou se skrývá mnohem víc, než si většina z nás uvědomuje,“ uvedla organizátorka Karolína Chloubová. Jako hlavní akce Týdne romské kultury proběhne debata „Romové a jejich příležitosti“, která se odehraje na Pedagogické fakultě UK. Tu si organizátoři vybrali záměrně.

„Právě v oblasti vzdělávání má Česká republika velké nedostatky. Amnesty International kritizuje přetrvávající diskriminaci romských žáků a žákyň na českých školách, která se projevuje v tom, že velká část z nich končí neoprávněně v základních školách praktických,“ myslí si Chloubová.

Za Pedagogickou fakultu během debaty vystoupí Eva Šotolová, dále se představí romista David Tišera, Martina Horváthová ze Slova 21 a Martin Kovalčík z Člověka v tísni.

V prostorách FSV v Jinonicích se následující den uskuteční hodina romštiny a promítání filmu Oči tygra. Až do pátku si zájemci budou moci ve studentském klubu K4 prohlédnout výstavu Lukáše Houdka ilustrující, jak se žije Romům v Evropě. Další informace k romské problematice je možné získat v informačním stánku též v klubu K4.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.