Návrh studentů FSV se dostal až na jednání Evropského parlamentu
Studenti z Univerzity Karlovy zformovali první českou delegaci, která se zúčastnila simulovaného jednání Evropského parlamentu. Jedná se o jednu z výjimečných simulací práce Evropské unie, protože všechny přijaté návrhy se dostanou přímo do skutečného europarlamentu.
První českou delegaci tvořili studenti Fakulty sociálních věd UK – Renata Lebedová, Eva Smotlachová, Ondřej Procházka a Selma Hamdi. Příprava delegátů trvá až rok, kdy se budoucí účastníci připravují čtyři témata, která budou během týdenní simulace projednávat na plenárním zasedání a v pracovních skupinách s ostatními delegáty.
Simulace se snaží o to, aby byla co možná nejvěrohodnější. Můžeme zde proto najít jak politické strany sdružující se ve frakcích, tak i diplomatická vyjednávání rezolucí a působení lobbistů.
Delegace se skládají vždy ze čtyř lidí, kterým je hrazena strava i ubytování. Samotní účastníci si platí vstupní poplatek a letenky. „Cílem je mladé lidi vzdělat v tom, jak skutečně funguje Evropský parlament, podnítit jejich zvědavost o aktuálním dění v Unii a také je podporovat v toleranci vůči různým názorům a otevřenosti k odlišnostem,“ říká o simulaci absolventka letošního ročníku Selma Hamdi. Ta se zároveň stala vedoucí české delegace pro příští rok, která se tentokrát podívá do Říma.
Diskuse s anarchistou i libertariánem
Studenti se díky simulaci Evropského parlamentu mohou zlepšit ve francouzštině, poznat nové lidi a jejich kulturu a naučit se praktickému fungování této evropské instituce. „Simulace mě naučila argumentovat, naslouchat i názorům, se kterým nesouhlasím, naučila mě úspěchu i nutnosti uznat svou chybu,“ popisuje Selma.
„Díky simulaci jsem mohla slyšet různé názory od radikální pravice, přes střed až po radikální levici. Díky tomu jsem si mohla formovat svůj vlastní názor. Musím říct, že například diskuse s anarchistou a libertariánem o naší ekonomické budoucnosti mi dala mnohem víc než přednášky ve škole,“ říká Selma Hamdi, které se navíc podařilo prosadit rezoluci týkající se procesu s Pussy Riot. Je to velký úspěch české delegace, protože se rezoluce dostala až na jednání do Evropského parlamentu.
Simulaci Evropského parlamentu organizuje kanadská iniciativa SPECQUE (Simulation du Parlemente européen Canada-Québec-Europe). Založili ji quebečtí studenti, jejichž záměrem bylo dozvědět se více o skutečném fungování evropských institucí, zejména Evropského parlamentu.
Letošní 15. ročník se konal v kanadském Montrealu a mohli se ho zúčastnit zájemci odkudkoliv, nejen z Evropy. Na akci obvykle přijíždí kolem 180 lidí z celého světa. Není podmínkou, aby účastníci byli z řad studentů, zkusit si práci delegáta, lobbisty či novináře může každý, kdo splní podmínky. Tou hlavní je především dobrá znalost francouzštiny, která je pracovním jazykem všech jednání.
Projekt organizačně zaštítila Univerzita Karlova. Studenti si zároveň sami našli sponzory, kteří jejich cestu financovali. Hlavním partnerem české delegace byla Komerční banka a na cestu do Kanady přispělo také Francouzské velvyslanectví v Praze.
Zájemci, kteří se chtějí zúčastnit druhého českého výjezdu, mohou zaslat svůj životopis a motivační dopis od 12. listopadu do 12. prosince na e-mail specque.prague@gmail.com a začít si procvičovat francouzštinu na pohovor. Více informací a fotek mohou zájemci najít také na Facebooku.
Klíčová slova
EU, Evropský parlament, FSV, simulace, SPECQUEHodnocení
Související články
- Studenti v roli europoslanců jednali o azylech i bankovní reformě. Návrhy projedná skutečný parlament
- Tým studentů UK uspěl ve světové soutěži ve strategii řízení firem
- Prezidentští kandidáti představili na FSV svou vizi Evropy, řešili euro, komunismus i odsun Němců
- Vzpomínky řeckých pamětníků občanské války ožívají v interview studentů
- Slovensko si koupilo podání ruky za 7 miliard eur, říká Richard Sulík
Napište komentář