Nečekaná výměna: rektorem UK bude exministr Dobeš, školství povede Hampl!

1. 4. 2012 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Odcházející ministr školství Josef Dobeš a rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl si vyměnili funkce. Nejstarší českou vysokou školu nově vede Dobeš, zatímco Hampl se ujal školství. Ke jmenování došlo překvapivě rychle, jak ale zjistilo UKáčko.cz, výměna byla domluvená dlouho dopředu.

Prezident Václav Klaus jmenoval Josefa Dobeše rektorem Univerzity Karlovy – Foto: UKáčko.cz

Prezident Václav Klaus jmenoval v Karolinu Josefa Dobeše rektorem Univerzity Karlovy

Foto: UKáčko.cz

Ke jmenování Dobeše rektorem UK došlo záměrně v neděli ráno, aby se předešlo možným protestům. Je totiž známo, že aktivisté ze sdružení Za svobodně marxistické vysoké školy v neděli vyspávají kocovinu mnohem déle než v jiné dny.

Jak vyplývá z nahrávek telefonických hovorů, který nyní unikly na veřejnost, výměna funkcí byla dohodnuta dlouho dopředu. A to přímo mezi nejlepším ministrem školství v dějinách a nejlepším rektorem UK za posledních šest let.

Odposlechy ukázaly, že přestože se Dobeš s Hamplem navenek vůči sobě chovali jako nesmiřitelní soupeři, skutečnost byla úplně jiná.

Redaktorům UKáčka.cz se podařilo část několik týdnů starých nahrávek tajných rozhovorů získat:

Dobeš: Zdar Vašku, můžeš mluvit? Už mě to štve, pořád mi někdo řve pod oknama, každou chvíli nějaká petice, na vládě do mě prudí Kalousek…

Hampl: A co bys s tím chtěl dělat?

Dobeš: Co si budeme namlouvat, pode mnou se kejve židle, tebe potřetí rektorem taky zvolit nemůžou…

Hampl: Mluv k věci, chladne mi tu oběd a teplá pivo!

Dobeš: No chtějí mě odvolat z vlády a už mě asi nepodrží ani Kikina (prezident Václav Klaus, pozn. red.), včera nad mým dalším plánem na přeměnu středních škol ve zvláštní významně pozvedl obočí! Ale aby to nevypadalo, že odstupuju kvůli těm průserům, tak si vymyslim nějakou výmluvu. Třeba že bojuju za platy učitelů nebo nějakou jinou kravinu…

Hampl: To neprojde, lidi nejsou tak blbý, aby ti na tohle skočili…

Dobeš: Neboj. Svoláme tiskovku, novináře nacpeme kaviárem, nalejeme šampusem a uvidíš, jak nám budou zobat z ruky. Tuhle jsem jim s vážnou tváří vyprávěl, jak chci zlepšit kvalitu školství… no musel jsem se kousat do jazyka, abych se sám nerozesmál. A sežrali mi to!

Hampl: To je pravda, tu frázi o kvalitě taky používám a věří mi to všichni, no chápeš to? Takže co ten plán?

Dobeš: Oznámím rezignaci hned, ale odstoupím až na konci března. Ještě je tu potřeba zamést nějaký stopy a vyhodit, přijmout a pak zase vyhodit pár lidí. A pak od prvního nastoupim na tvoje místo, ty bys šel za mě na ministerstvo…

Hampl: A co akademický senát? A co Kolibřík? (děkan FF Michal Stehlík, pozn. red.) Ten se na tu funkci už třese…

Dobeš: Ty seš marnej. Senát obejdeme, je tam díra v zákoně, nou stres, stejně jako to prošlo u prodloužení těch plzeňskejch práv. Všechno je pořešený, Kikina s tím nemá problém, 1. dubna nás jmenuje. Pošlu ti noty, prostě když to máme orchestrovat, tak to kurnik dělejme!

Hampl: Pepo, tys měl vždycky dobrý nápady. Při své skromnosti musím přiznat, že lepšího ministra než budu já, byste stejně hledali těžko. Tak v neděli.

Dobeš: Zdar!

Pak už šlo všechno velmi rychle. Ráno 1. dubna jmenoval prezident Klaus rektorem Univerzity Karlovy Josefa Dobeše a ministrem školství Václava Hampla. Na slavnostní předání jmenovací listiny přišly do Velké auly Karolina tisíce lidí. Podporu Dobešovi znovu vyjádřili i nadšení studenti, některé jeho fanynky dokonce měly i masky s portrétem svého oblíbence.

Fanynky Josefa Dobeše nadšeně vítaly jeho jmenování rektorem UK, některé držely i jeho portrét

Fanynky Josefa Dobeše nadšeně vítaly jeho jmenování rektorem UK, některé držely i jeho portrét

Foto: UKáčko.cz

Radost mají z nového šéfa univerzity také kuchařky z rektorátního bufetu. „Doufáme, že nový rektor nebude tak asketický jako byl Hampl. Ten si tu vždycky dal jen mrkvový salát a rohlík, které si navíc ještě přinesl z domova, škrt jeden. Dobeš vypadá na lepšího strávníka, to budou samé jitrnice, jelítka…“ těší se bufetářka Naděžda Nikolajevna Alexejevičová.

Také zaměstnanci UK jsou plni očekávání. „Snad bude pan Dobeš při rozdávání odměn podobně štědrý, jako byl na ministerstvu. A dcera potřebuje napsat do školy seminárku, tak snad jí s tím pomůže,“ doufá Jana Levá.

Nečekaná výměna naopak nepotěšila děkana Filozofické fakulty Michala Stehlíka, který už stříhal metr, kdy vymění malou stísněnou kancelář sdílenou s dalšími 27 zaměstnanci na Palachově náměstí za rektorovu luxusní rezidenci v Karolinu. „Byl jsem jasným favoritem na příštího rektora, tohle je rána pod pás. Mandát mi končí za dva roky a co potom? Prací jsem se ještě neživil. Nerad bych skončil v McDonaldu jako naši absolventi,“ obává se Stehlík.

Anketa:

Bude Josef Dobeš dobrým rektorem UK

Nahrávání ... Nahrávání ...


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.