Nedávejme šanci třešním z uvadlé ideologické zahrádky, apeloval rektor

27. 11. 2012 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

O podfinancování české vědy, o skryté hrozbě komunismu nebo o morální stránce vysokoškolského slibu hovořil při každoroční pietní akci k uctění 17. listopadu ve Velké aule Karolina rektor UK Václav Hampl. Akademická obec by podle jeho slov měla brát na vědomí skrytá úskalí svobodné doby a zasazovat se o demokratičnost svého fungování.

Rektor ve svém projevu nejdříve připomněl události vážící se k 17. listopadu, nacistické zavření vysokých škol i sametovou revoluci. „Byla to demonstrace akademicky vzdělaného nenásilí, která s výrazným odkazem na československou státní tradici a velkou univerzitní minulost žádala respekt státu vůči občanským právům obyvatelstva,“ uvedl s odkazem na klíčovou roli studentského hnutí.

Žijeme sice v době svobody, to by nás však dle rektora nemělo nutit usínat na vavřínech. „Nezapomínejme, že i tato osvobozená doba má svá skrytá, ale možná o nic méně nebezpečná úskalí. Ať už je to nezájem, lhostejnost či třeba bezstarostně neopatrné usínání na vavřínech, na něž nám mohou ti, kteří to stále ještě nevzdali a nenápadně číhají na svoji novou šanci, naroubovat třešničky z uvadlé ideologické zahrádky, na níž jsme se celá desetiletí brodili v nesvobodě a utápěli v malosti a marnosti. A tuhle šanci kradmého, plíživého návratu jim prosím nedávejme!“

I přesto, že se UK oproti univerzitám jinde ve světě potýká s nedostatečným financováním, dokázala během 23 let svobody zdvojnásobit svou velikost a navázat mezinárodní spolupráci. Václav Hampl zdůrazňoval právě kvalitu práce a morální hodnoty, které by měli být pro pracovníky a studenty UK stěžejní.

„Absurdní vyautování většiny naší univerzity z evropských strukturálních fondů, o to citelnější, že nekompenzované českým státem, je anomálie, která bolí. A přesto musí zůstat kritériem naší práce a našeho úsilí o rozvoj naší almae matris důraz na kvalitu tvůrčího – vědeckého i učitelského – výkonu,“ míní Hampl.

Důležitá je dle rektora také spolupráce mezi jednotlivými obory a fakultami. „Má-li Univerzita Karlova mít šanci na pozici ve světové špičce, nesmí se rozdrobit na ‚privatizované‘, navzájem antagonisticky konkurující segmenty. Součástí zodpovědnosti i respektu k naší staleté tradici je vnitřní semknutost a schopnost kolegiální komunikace uvnitř univerzitní obce,“ dodal rektor.

Celý projev rektora Václava Hampla k výročí 17. listopadu (PDF)Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.