Nejkrásnější hasičkou Evropy je Štěpánka Dvořáková z FHS

4. 11. 2010 Autor: Rubrika: Rozhovor žádné komentáře

Že krása s inteligencí, postřehem, důvtipem a sportovním duchem souvisí, se opět potvrdilo. Štěpánka Dvořáková, členka Benešovské hasičské ligy, zvítězila v klání Evropské hasičské miss v polském městě Cichowo. Povídali jsme si s ní o zajímavém koníčku i zákulisí téhle originální soutěže.

Foto: Martin Kolář (UKáčko.cz)

Jak se z tebe stala dobrovolná hasička?

Začala jsem na základní škole, kde jsem běhala za Divišov. Tehdy mě to ale tak nebavilo a nechala jsem toho. Potom jsem se nechala znovu naverbovat na střední škole, teď běhám dva tři roky, ale za jiný tým. Táta se dřív dokonce dostal i na mistrovství republiky a dědeček z maminčiny strany je zase rozhodčí.

Jak soutěže probíhají? A co tě na nich vlastně nejvíc baví?

Běháme požární útoky, na okresních pak štafety a stovky. Mám ráda tu týmovou práci. Hlavně je tam ale plno srandy, vždycky je co oslavit.

Přemýšlíš tedy, že by ses stala profesionální hasičkou?

Jsme zatím jen dobrovolný hasič, na profesionála bych si musela udělat zkoušky, což bych do budoucna možná chtěla.

Přihlásila ses do soutěže miss sama nebo to udělal někdo z rodiny?

Přihlásil mě náš trenér. Poslali jsme krátkou charakteristiku a fotky hlavnímu rozhodčímu pro náš kraj, ten mě na jejich základě vybral. O samotné Miss jsem se ale dozvěděla až týden předem (smích).

I když šlo o mezinárodní soutěž, u nás tuhle Miss asi nikdo v televizi sledovat nemohl. Jak jsi tedy ve finále „bojovala“?

Do finále nakonec postoupilo pět dívek – dvě Polky, Maďarka, Slovenka a já. Soutěž se konala u jezera v Cichowu, postavili tam takový amfiteátr. První byla promenáda v hasičském úboru doplněném o tři atributy. Zvolila jsem si rozhodčí čepici, vázanku a hasičský opasek, za který jsem si dala proudnici a hadici s trikolorou. Druhou disciplínou byl rozhovor ve večerních šatech a třetí tanec s vybraným delegátem. Bylo to ale spíš jen takové přešlapování. Nevybrala jsem si totiž velkého tanečníka (smích). Během finále taky vystupoval kabaret, který je v Polsku hodně známý.

Foto: Martin Kolář (UKáčko.cz)

Mohli jste se taneční vystoupení předem připravit?

Připravené jsme neměli nic. Přišli jsme k hotovému a rovnou museli něco vyšvihnout. Dříve jsem závodně tancovala, takže jsem si myslela, že v téhle disciplíně naženu body, nakonec jsme ale spíš stáli vzadu.

Kladla porota zapeklité otázky, kterými by chtěla finalistky vyvést z míry?

Původně jsem chtěla vést rozhovor v angličtině, nakonec jsem zvolila češtinu, aby každá z finalistek mluvil svým rodným jazykem, a něco i polsky. Vše ale bylo hrozně připravené, než jsme šly na pódium, dozvěděly jsme se, na co se nás porota zeptá – míry, charakteristika, jak jsme dostaly k hasičům…

Jakým jazykem jste nakonec všichni mluvili?

Ano. Rozuměli jsme si skvěle, čeština je polštině skutečně hodně podobná. Mezi soutěžícími jsme se ale bavily hlavně anglicky.

Byla v takové soutěži vizážistka, vybrali finalistkám na druhou disciplínu róbu?

Jedna tam sice pobíhala, ale make-up jsme si udělaly vlastní a šaty jsme měly z domova.

Podle jakých kritérií si myslíš, že porota zvolila vítězku? Podle vzhledu? Hasičských schopností?

Zkušenosti z hasičských soutěží měla každá z nás, takže asi podle vzhledu. Ale myslím, že jsem vyhrála proto, že jsem se pořád smála. Důležitá je přirozenost, být komunikativní. Den předtím jsem si se všemi povídala, možná i to k tomu přispělo. Protože například taková Maďarka byla hodně upjatá.

Tušila jsi, že bys nakonec novou hasičskou Miss mohla být ty?

Když jsem viděla reakce publika, jak pískali a slyšela jsem i ohlas, docela jsem si myslela, že bych vyhrát mohla. Při vyhlašování jsme se ale bála. Nakonec obě Polky skončily na třetím a druhém místě, Slovenka získala titul Miss publika.

Předpokládám, že jsi měla radost.

No obrovskou. A kamarádi byli nadšení. Hlavně ti z týmu, hodně jsme pak slavili. V Benešovské lize se o mém vítězství dost mluvilo.

Hasičská miss je za tebou, teď jsi zpátky ve školním kolotoči. K jakému oboru tvého zájmu na FHS, tedy domovské fakultě, směřuješ?

Snažím se specializovat na psychologii. Chtěla bych ale možná i po ukončení FHS studovat medicínu – láká mě psychiatrie a konkrétně studium sexuálních deviací. Zaujaly mě na přednáškách v Bohnicích, kam jsem chodila. Už teď čtyři roky pracuju v sanatoriu, kde jsou lidé s Alzheimerovou nemocí. Tam ale tolik není vidět výsledek práce…

PROFIL: Štěpánka Dvořáková

Dvacetiletá sympatická blondýna pochází z Divišova blízko Benešova. Druhým rokem studuje na FHS, zvažuje ale ještě medicínu. V budoucnu by se totiž Štěpánka ráda věnovala psychiatrii. Letos se stala vítězkou Miss Straży Pożarnej 2010 v polském Cichowu. Je tak již druhou dívkou z Benešovska, která titul vyhrála – minulý rok si repliku zlaté přilbice místo korunky odnesla Iva Šímová, též studentka UK.

Foto: 3× Martin Kolář (UKáčko.cz), 5× archiv Š. DvořákovéNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.