Nejmladší fakulta slaví deset let. Prokázali jsme její životaschopnost, míní děkan

13. 10. 2010 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Ve středu večer proběhla ve Velké aule Karolina slavnostní akce při příležitosti prvního kulatého výročí nejmladší fakulty Univerzity Karlovy – Fakulty humanitních studií. Její činnost chválili děkan fakulty i rektor.

„FHS úspěšně obhájila svůj vznik“

Rektor Václav Hampl přirovnal desetileté působení Fakulty humanitních studií ke stodennímu hájení politiků po volbách. „Deset let hájení je pro novou vysokoškolskou instituci přiměřeně dlouhá doba,“ uvedl rektor a vysvětlil, že za tuto dobu spojí s institucí své profesní osudy dostatečně velký počet akademických pracovníků, absolventi již mohou poskytnout zpětnou vazbu, fakulta získá vztah s dalšími institucemi a vytvoří si jméno.

Důležité je podle rektora také to, že během deseti let dojde k výměně „otců zakladatelů“ za novou generaci vedení. „To vše má Fakulta humanitních studií za sebou a po mém soudu úspěšně,“ pochvaloval si rektor.

Děkan popřál fakultě smysl pro budoucnost

Jinonice

Fakulta humanitních studií sídlí od svého vzniku v roce 2000 v areálu Jinonice.

Foto: UKáčko.cz

„Deset let v životě fakulty je pouze krátká chvilka,“ uvedl naopak Ladislav Benyovzsky, děkan Fakulty humanitních studií a zauvažoval nad tím, zda již za tuto krátkou chvíli prokázala fakulta svou životaschopnost a vyjmenoval některé z jejích úspěchů.

„To nejcennější, co fakulta za dobu své existence prokázala, je to, že na ni vždycky byl doma smysl pro budoucnost,“ uvedl děkan. Právě smysl pro budoucnost podle něj zaručuje budoucí úspěchy školy.

„Dokud bude mít Fakulta humanitních studií tento smysl pro budoucnost, bude na ni moci
být Univerzita Karlova hrdá tak, jako je FHS hrdá na to, že je fakultou UK,“ zakončil svůj projev děkan Benyovszky.

Kromě projevů bylo součástí oslavy také vystoupení Wihanova kvarteta, které zahrálo Beethovenův Smyčcový kvartet č. 2 G dur, Opus 18 a Smyčcový kvartet č. 16 F dur, Opus 135.

Fakulta slaví celý rok

Středeční slavnost v Karolinu byla první akcí k desátému výročí, ne však poslední. „Celý akademický rok 2010/2011 chceme pojmout jako jubilejní,“ ohlašuje na svých stránkách
fakulta. Jaké další akce chystá však zatím neprozrazuje, už dnes je však jisté, že jednou z akcí bude i reprezentační ples.

Fakulta humanitních studií vznikla 1. srpna 2000 a navázala na desetiletou činnost Institutu základů vzdělanosti Univerzity Karlovy. Jejími zakladateli jsou profesor Jan Sokol, který se stal i prvním děkanem fakulty, a docent Zdeněk Pinc.

V současné době má fakulta 150 kmenových zaměstnanců, na 3000 studentů v bakalářských, magisterských i doktorských programech, má svůj výzkumný záměr a řeší téměř 30 grantových projektů. Za dobu svého působení již realizovala první 4 habilitační a první profesorské řízení. Spolupracuje také se 40 univerzitami po celém světě.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.