Největší Majáles v historii: slunečné počasí a dobré kapely, ale také hodinové fronty na záchod i pivo

1. 5. 2010 Autor: Rubrika: Studentský život 1 komentář

Máme za sebou 6. ročník pražského Majálesu, který v návštěvnících zanechal rozporuplné emoce. Jedni byli nadšeni skvělým programem, druzí naštváni organizačními nedostatky. A co se vlastně dělo?

Během pátečního odpoledne se Stromovkou valily stovky lidí. Směřovaly na Majáles – studentskou oslavu příchodu máje. Ve dvě hodiny odpoledne akce odstartovala. Návštěvníci se pomalu rozkoukávají po všem, co si pro ně organizátoři připravili. Přicházejí ke stanům studentských organizací, degustují tradiční pokrmy ve stáncích národů a pomalu se rozehřívají u stage se studentskými kapelami nebo u podia, kde právě hraje skupina UDG.

Představují se kandidáti na letošního krále Majálesu, v jehož klání se chtějí utkat dvě ženy a dva muži. Wendylátorka I. (ČVUT), Heda I. (UK), Orálík XIII. (ČZU) a Toporini I. (VŠE), kteří seznamují diváky se svým programem. Jejich vystupování je proloženo Xindlem X a jeho provokativními a nekompromisními texty. A jak čas plyne, v areálech už lze narazit na polobdící i spící lidi unavené alkoholem a velmi teplým jarním sluncem.

Program nedal návštěvníkům vydechnout

O pauze mezi jednotlivými koncerty zbyl čas i na pózování pro fotografy.

Foto: Matěj Vaněček (UKáčko.cz)

Později už většina návštěvníků směřuje ke Carrot Euro Stage, kde má vystoupit skupina vyznávající ska – Sto Zvířat, která si do této doby pro sebe urvala největší publikum. V tuto chvíli je jasné, že Majáles nezůstane malou akcí. Začínají se tvořit fronty u občerstvení a organizátoři mají u vchodů stále dost práce s prodáváním lístků těm, kteří se také chtějí Majálesu zúčastnit a s účastí až do poslední chvíle váhali. Neúprosné slunce se začíná schovávat a lidé ze sebe pomalu shazují jaroletní únavu. Na Metropolis Stage Zvířatům sekundují MIG 21, z jejichž publika se sborově line popěvek My pijeme rum.

Ke slovu se opět dostávají kandidáti na krále Majálesu a ve třetím klání předvádějí své hudební i pohybové nadání. Heda I. za Univerzitu Karlovu se se svou družinou snažila zaujmout akustickým ztvárněním písně Když se zamiluje kůň. Voliče lákala zvoláním: „Volte nemožné!“

ČVUT se svou kandidátkou Wendylátorkou I. předvedla nástup v podobě robotického striptýzu. A to už se na podium drala družina ČZU s Orálíkem XIII., která publiku nabídla přehlídku návrhů uniforem pro své fakulty. Při svém výstupu použili otřepaný vtip s narážkou na odhalené dekolty modelek, kterému se šlo poprvé ještě zasmát, ale po třetím zopakování, už nebyl vtip vtipem. Nejlepšímu přijetí publika se však těšil kandidát VŠE Toporini I., který překvapil tanečním vystoupením skupiny Spice Girls v podání „Spice Boys“.

„Nevolte Paroubka a běžte k volbám,“ nabádali účinkující

Pořadatelé však nenechali své návštěvníky vydechnout a naservírovali jim velkolepé vystoupení skupiny Monkey Business, která diváky doslova hypnotizovala. Zpěvák Matěj Ruppert předvedl parodii na hip-hopery a vyprovokoval publikum svým skokem do obecenstva, které ho odneslo až do svého středu, kde se zpěvák potopil a následně se vynořil na lešení držící podium. V přestávkách mezi skladbami dokonce divákům vzkázal: „Nevolte Paroubka!“, za což byl odměněn mohutným potleskem. Mezitím na druhém podiu návštěvníky bavil Ivan Mládek a jeho Banjo Band, který své vystoupení prokládal vtipnými skeči.

Primátor Pavel Bém dostal od královské kandidátky Hedy kartičku OpenISIC, která má být studentskou obdobou známé pražské Opencard a velmi ho to rozesmálo.

Foto: Matěj Vaněček (UKáčko.cz)

V tuto chvíli je už každému jasné, že je účastníkem přelomového ročníku Majálesu. Že se z něj stává akce, jehož letošní návštěvnost překonala všechny předchozí ročníky. To potvrzuje i moderátor Martin Pálan, když publiku oznámuje: „Je nás tu téměř 15 000!“ Areál je narvaný k prasknutí a každý návštěvník se snaží chránit si své místo. Nekonečné fronty na občerstvení i toalety splývají s lidmi bavícími se děním na podiích a ten, kdo nemusí odejít ze svého místa, ho raději neopouští, aby se nemusel zpět probíjet masou těl.

Organizátoři bohužel kromě počtu toalet i občerstvení podcenili i vykupování plastových kelímků. Nasadili totiž laťku velmi vysoko – za 100 kelímků mohl sběrač získat zadarmo jedno pivo. Návštěvníci se tak nenamáhali nebo jen neměli na sběr prostor díky bohatému programu a množství lidí, kterým by museli kelímky tahat z pod nohou. A ty, kteří si přece jen se sbíráním sta kelímků dali práci, zklamali stánkaři, kteří o akci „pivo zdarma za sto kelímků“ vůbec netušili a pivo jim za kelímky odmítali vyměnit.

Král je mrtev, ať žije král!

Korunovace krále Majálesu 2010, vítězem se stal Toporini I. z VŠE.

Foto: Matěj Vaněček (UKáčko.cz)

V osm hodin večer už nastává chvíle vyhlášení krále/královny Majálesu. Nad Prahou se v tu chvíli stahují mračna a pořadatelé i návštěvníci drží déšť v mracích už jen očima. Vyhlášení voleb na sebe nechalo dlouho čekat a dalo prostor skupině Kryštof k naladění nástrojů a seřízení mikrofonů. Kvůli zpoždění výsledků někteří návštěvníci dali přednost skupině Horkýže Slíže na druhém stagy, kteří je opět nezklamali.

Už se však na podiu objevil moderátor Martin Pálan zvoucí primátora města Prahy Pavla Béma, rektora ČVUT Václava Havlíčka a stále kralujícího krále studentstva Dejdárka XX. „Je to tu skvělé, protože mezi mladými lidmi je vždycky skvěle,“ hecuje publikum rektor Havlíček. Martin Pálan už čte z papíru výsledky toho, na co všichni čekají. „Na třetím místě se s 206 hlasy umístila Wendylátorka I. z ČVUT, na druhém místě máme Hedu I. z Univerzity Karlovy se 442 hlasy a králem Majálesu se stává… Toporini I. z VŠE s 627 hlasy!“

Rektor Havlíček se ujal korunovace krále netradiční růžovofialovou korunou symbolizující oheň od studentky Anny Bartákové. Primátor Bém předal králi klíč od hlavního města, nad kterým bude mít Toporini I. vládu po celý rok svého kralování. A co vzkázal nově zvolený král svým poddaným? „Bavme sa. Bavte sa tiež. Bavme sa celý rok!“ A jak slíbil, tak i učinil a ze zákulisí se ještě dlouho ozývalo skandování „Topor, Topor!“ (Čtěte také: Rozhovor s králem Majálesu 2010 Toporinim I.)

Majáles musí přidat na organizaci

Oslavy tedy byly v plném proudu a o zábavu se dále postaraly skupiny Kryštof a Vypsaná Fixa, během jejíhož vystoupení byly jako každoročně záchranáři a ochranka v pozoru. Díky neúprosnému rytmu písní a velikosti žádoucího publika došlo i na rozdávání kelímků s vodou. Než však Fixa dohrála, na Metropolis Stage se s Kryštofy vystřídala skupina Support Lesbiens, jejíž frontman následoval příkladu Richarda Krajča a Matěje Ruperta z Monkey Business a nabádal publikum k hlasování v blížících se parlamentních volbách.

Vyhlášení vítěze volby krále Majálesu sledovaly tisíce lidí.

Foto: Matěj Vaněček (UKáčko.cz)

Král byl korunován, kapely dohrály a tak se studenti a ostatní účastníci letošního Majálesu odebrali spokojeně davově domů nebo na oficiální afterparty v Óčku Music Clubu, kam od Výstaviště odjížděly zvláštní autobusy.

Odezva na letošní Majáles byla různá. Většina oslovených kladně hodnotila bohatý program, naopak s kritikou se setkal obvyklý nedostatek toalet i malý počet stánků a nestíhající obsluha. „Vážně jsem si to užila. Do příště bych ale navýšila počet stánků s pivem a samozřejmě záchodky,“ popsala své dojmy z Majálesu studentka z Pardubic. Našli se však i návštěvníci, kterým dlouhé fronty celý den zkazily: „Nejhorší akce jakou jsem kdy v životě zažil, už mě tam nikdy neuvidí,“ uvedl zklamaný návštěvník akce. Někteří po cestě podlehli vyčerpanosti svých těl nebo dlouhé cestě k tramvajím a tak využili teplé noci k přespání pod širákem. Za okamžik je však vyhnal déšť, který nakonec v mracích vydržel až do konce akce.

Vše o Majálesu 2010

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.