Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman: Novinář může pracovat s domněnkou, justice ne
Necelý rok po svém jmenování představil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na Právnické fakultě dosavadní výsledky své práce a potvrdil vůli přinést do fungování státního zastupitelství čerstvý vítr. Zeman, který v lednu nahradil Renatu Veseckou, je zastáncem širší nezávislosti této instituce.
Proč za něj tak lobbuje, se pokusil vysvětlit hned v prvních minutách své přednášky. Především jde o klíčovou roli, kterou prokuratura hraje u soudu. „Bez státního zastupitelství nejde dostat věc k soudu, aby tam byla projednána. To, co státní zastupitelství zastaví v přípravném řízení, už nám potom žádný soud neodsoudí,“ vysvětlil.
Věnoval se i otázce reformy státního zastupitelství, kterou rozdělil do dvou rovin vycházejících z vládní protikorupční strategie. První se týká jmenování a odvolávání státních zástupců a řešena je prostřednictvím připravované tzv. malé reformy, čili novely zákona o státním zastupitelství.
Jednou z novinek by mělo být stanovení funkčních období pro vedoucí a nejvyšší státní zástupce. „V případě, že by tento zákon byl přijat, dojde podle mého názoru k poměrně masivní obměně vedoucích státních zástupců, neboť mnoho jich v současné době funguje ve svém úřadě přes deset, patnáct let,“ uvedl Zeman. V této souvislosti vznesl spornou otázku, zda by měl být mandát vedoucích státních zástupců neopakovatelný.
Nová pravidla pro kariérní postup
Druhá rovina reformy se týká vymezení působnosti státního zastupitelství. Ta by měla spočívat jednak v zjednodušení soustavy prokuratur a ujasnění vztahu kontroly a dozoru mezi jednotlivými složkami, dále například ve vzniku zcela nového útvaru určeného výhradně pro boj s korupcí, finanční kriminalitou a terorismem. Zde Pavel Zeman také poukázal na omezený přístup k informacím a absenci jakékoliv „vyhledávací možnosti“ ze strany státního zastupitelství při podávání správních žalob.
Zemanův tým chce také zavést jasná pravidla pro kariérní postup. „V současné době se vám může stát, že jednoho dne nastoupíte, druhý den jste jmenováni na Nejvyšší státní zastupitelství a ještě ten den odpoledne můžete být třeba jmenováni náměstkem a nebo i nejvyšším státním zástupcem,“ uvedl a představil i minimální lhůty pro postup do jednotlivých funkcí: „Zamezí to tomu, aby se do funkcí dostali lidé, kteří státní zastupitelství nikdy ani neviděli.“ Nový kariérní řád by měl obsahovat i transparentní proces hodnocení jednotlivých státních zástupců.
Poslední body reformy, které Zeman představil, se týkaly vyvažování rozsáhlých kompetencí nejvyššího státního zástupce. Hovořil například o novém orgánu – radě státních zastupitelství či o zpřísnění podmínek, za jakých by mohla být nařízena kontrola již skončené věci.
„Ministerstvo mě naštvalo“
Jak vyplynulo z dotazů publika, největší překážkou k realizaci reformy bude politická vůle. Samotný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který jinak Zemana veřejně podporuje, seškrtal reformní teze Zemanova týmu o několik podstatných bodů. „Když jsem viděl výstup Ministerstva spravedlnosti, tak jsem se zdravě naštval,“ prohlásil Zeman.
Krokem, který bude následovat, je příprava věcného záměru zákona, následovana tvorbou paragrafového znění. „Doufám, že vy byste se již novou úpravou mohli řídit“, představil nejvyšší státní zástupce studentům optimistickou variantu.
Na dotaz kdy se již veřejnost dočká prvního odsouzeného vysokého státního úředníka nebo politika za korupci odpověděl nejvyšší zástupce nejdříve lakonicky: „Až bude dostatek důkazů.“
Vzápětí ale svou odpověď rozvedl: „Jsme země, která velice ráda řeší věci v médiích. Mediální úroveň je jedna věc, ale zatímco novinář může pracovat s domněnkou, policie, státní zastupitelství a soudy musí pracovat vždycky s důkazy. Mnohdy se stane, že to, co novinář napíše, se u soudu prostě nedá prokázat,“ uzavřel Pavel Zeman.
Nelson Villaroel, Tomáš Jungwirth
Klíčová slova
Právnická fakultaHodnocení
Související články
- První předseda Nejvyššího soudu Británie Lord Phillips: Zkorumpovaný soudce? To u nás neznáme
- Michal Říha: Voličům právnické fakulty
- Vývoj české demokracie podle Miloše Zemana: euforie, idealismus, cynismus
- Vladimíra Dvořáková: Klientelismus je dědictvím minulosti, těžko se ho zbavujeme
- Pozvánka: Přednáška ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila o reformě justice
Napište komentář