Nemocnice na Karlově náměstí se rušit nebude, tvrdí nová ministryně

12. 5. 2009 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Druhá největší pražská nemocnice na Karlově náměstí zřejmě zatím zůstane. Potvrdila to včera nová ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Vládu chce požádat, aby stáhla usnesení, které plánovalo odsun zařízení z centra města.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková a náměstek Marek Šnajdr

Požádám vládu, aby usnesení o stěhování nemocnice vzala zpět, řekla ministryně Jurásková novinářům.

Foto: Martin Kolář (UK media)

Představitelé města, univerzity i Všeobecné fakultní nemocnice na pondělní mimořádné tiskové konferenci odmítli text důvodové zprávy, kterou minulý týden zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Dokument, který byl zveřejněn minulý týden, plánoval nemocnici přestěhovat do nové stavby mimo centrum a její rozsáhlé pozemky na Novém Městě zprivatizovat.

„Fakultní nemocnice je mezi strategickými plány ministerstva,“ uvedla Jurásková, která nemocnici až do minulého týdne sama vedla.

Podle Juráskové není další postup v případě vystěhování nemocnice z centra jasný. Proto vládu o požádá, aby vzala zpět usnesení, které plánovalo přesun nemocnice z území Karlova náměstí.

Hampl: Nápad stěhovat nemocnici je výsměch

Děkan 1. lékařské fakulty Zima připomněl, že v uplynulých pěti letech bylo v areálu proinvestováno přes 600 milionů korun. „Fakulta má připraven investiční plán až do roku 2015,“ upozornil Zima.

„Po přečtení zprávy jsem nebyl překvapen,“ prohlásil primátor Bém. „Jedná se již o čtvrtý pokus o politický akt hledání budoucnosti systému zdravotní péče na území Prahy,“ dodal primátor.

„To, co se stalo s vládním dokumentem, je výsměch všemu a všem,“ shodl se s primátorem rektor UK Václav Hampl. Rektor se navíc zastal médií, které ministerstvo obvinilo z překrucování svého strategického materiálu. Hampl řekl, že z důvodové zprávy skutečně pochopil, že vláda zamýšlí nemocnici odstěhovat.

„Je těžké si představit, že by plán stěhování nemocnice a případně lékařské fakulty řešil i spolupráci s dalšími fakultami,“ uvedl také rektor. Připomněl, že s nemocnicí kromě 1. lékařské spolupracuje i Přírodovědecká fakulta, která sídlí jen asi blok od hlavního areálu špitálu.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.