Neoddělujme vědu a výuku, řekl rektor Václav Hampl na oslavách 662. výročí založení UK

9. 4. 2010 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Univerzita Karlova si ve středu na slavnostním zasedání připomněla 662. výročí svého založení. Čestný titul Doktor honoris causa si odvezl Walter Pape, rektor UK ve slavnostním projevu kritizoval hlavně snahu dělit univerzity na vědecké a výukové.

Rektor Hampl v Karolínu

Rektor Hampl se v projevu zaměřil hlavně nad vztahem vědy a vzdělání.

Foto: Anna Krýslová (UKáčko.cz)

Slavnostní zasedání ve Velké aule Karolina zahájil rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl projevem, v němž se zamyslel nad vztahem vědy a vzdělání. Ve své řeči ocenil humboldtovský ideál vysokého školství jako těsného propojení výzkumu a výuky, kdy se studenti i profesoři mají podílet na výzkumné i studijní práci.

Naopak kritizoval současný trend rozdělování univerzit na vědecké a výukové. „Kde by ale začínala jedna a kde druhá kategorie? A bylo by vůbec etické počítat s tím, že by naši absolventi směřující do nevědecké sféry mohli být méně kvalitní než ti „vědečtí“? Kdo by se chtěl vydat do rukou takovému „méně dokonalému zubaři“ nebo svěřit „méně vzdělanému učiteli“ své dítě?“ řekl Hampl.

Podle rektora UK nepěstuje žádné obory, které by nebyly výzkumného charakteru. Ovšem jejich absolventi podle svého zaměření a schopností směřují buď k akademickým, nebo neakademickým kariérám. „Absolvent, který nesměřuje do výzkumu ale do praxe není o nic méně kvalitní než ten, kdo si vybere akademickou dráhu. V ideálním případě by také neměl během studia mít o nic menší odstup od výzkumu, od praktického uplatňování špičkové akademické kompetence svých učitelů,“ uvedl rektor Hampl.

Rektor: Etika by neměla zaostávat za odborností

Etický rozměr by neměl zaostávat za vědeckou nebo prakticky uplatnitelnou odborností studentů a absolventů, řekl na slavnostním shromáždění Václav Hampl.

Ilustrační foto: Anna Krýslová (UKáčko.cz)

Rektor také připomněl humboldtovskou zásadu, že univerzity nejen připravují experty pro řadu oborů, ale že také vychovávají občany, kteří si s nabytým věděním a schopnostmi či dovednostmi, které v nich vzdělání pomáhá aktivovat, budou umět lidsky poradit. „Etický rozměr osobnosti akademicky vzdělaného intelektuála by neměl zaostávat za jeho vědeckou nebo prakticky uplatnitelnou odborností. Ani to se bohužel nedá předat anonymní studentské mase prostřednictvím reproduktorů v maxiauditoriích nebo po internetu,“ myslí si Václav Hampl.

Profesor Jiří Pešek z Fakulty sociálních věd vystoupil s přednáškou o proměnách vztahu státu a univerzity. Zdůraznil, že univerzita potřebuje od státu zásadní podněty a velké výzvy. „Přitom se neobejde bez jisté stability své existence a jisté míry klidu k soustředění na ta velká témata, k nalezení cest jejich řešení, ke zvážení jejich důsledků. Velké podněty, a ovšem také čas, klid a respekt k výsledkům naší práce je to, co nám dnes chybí, stejně jako prostředky na výzkum a na výuku hodnou toho názvu,“ uvedl profesor Pešek.

Projevy profesorů Václava Hampla a Jiřího Peška

K oslavám výročí založení univerzity tradičně patří také předávání Ceny za prezentaci a za tvůrčí počin a také udělování medailí UK. Letošními držiteli Ceny za prezentaci se stali Lukáš Perůtka a Imrich Živčák z Matematicko-fyzikální fakulty. Oba ocenění se v letech 2007 až 2009 probojovali do šestičlenného celosvětového finále prestižní technologické soutěže Imagine Cup. V loňském ročníku se Lukáš Perůtka stal vítězem kategorie Robotika a algoritmy, a byl tak první z českých studentů, kterému se podařilo umístit na medailových místech.

Čestný titul Doktor honoris causa filozofických věd si z UK odnesl za rozvoj česko-německých vztahů Walter Pape z Univerzity v Kolíně nad Rýnem.

Ilustrační foto: Anna Krýslová (UKáčko.cz)

Cena za tvůrčí počin byla letos udělena profesoru Petru Pyškovi z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty za mimořádný přínos k pochopení příčin a důsledků biologických invazí ve světě a za významné objevy v ekologii invazivních rostlin. Ty v roce 2009 vyústily v soubor 17 impaktovaných prací včetně tří článků v časopise Science.

Slavnostní atmosféru shromáždění podtrhlo také udělení čestného titulu Doktor honoris causa filozofických věd profesoru Walterovi Papemu z Univerzity v Kolíně nad Rýnem za mimořádný příspěvek k rozvoji a prohlubování česko-německých vztahů v oblasti vědy, kultury a vzdělávání. Letos se jedná už o druhý udělený čestný titul. V březnu převzala doktorát honoris causa také oxfordská profesorka Anne Hudsonová za příspěvek k osvětlení počátků evropské a české reformace, vztahu wyclifismu a husitství i dějin oxfordské univerzity a UK.

Výročí dne, kdy Karel IV. založil listinou univerzitu se čtyřmi fakultami (svobodných umění, lékařskou, právnickou a teologickou), ve středu oslavila nejen sama univerzita, ale od roku 2005 si na počest této události 7. duben připomíná jako významný den i Česko jako Den vzdělanosti.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.