Nezaměstnanost absolventů UK: 1,9 %

5. 2. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Držitelé diplomu z Univerzity Karlovy patří na trhu práce mezi nejžádanější. Z těch, kteří loni po promoci hledali zaměstnání, neuspěla pouze necelá dvě procenta. Nejlépe si přitom vedou absolventi medicíny, teologických fakult a matfyzu. Ukazují to výsledky celostátního průzkumu, které provedlo Středisko vzdělávací politiky při Pedagogické fakultě UK.

Nezaměstnanost absolventů

Nejlépe se loni uplatnili absolventi 3. lékařské fakulty, Evangelické teologické fakulty a Katolické teologické fakulty. Práci našli všichni z nich. Jediného nezaměstnaného diplomanta měla Matematicko-fyzikální fakulta.

Naopak největší potíže s hledáním nového místa měli ti, kteří mezi zářím 2007 a zářím 2008 úspěšně ukončili studium na Fakultě tělesné výchovy a sportu a Husitské teologické fakultě. Zaměstnání nenašla 2 %, respektive 6 % z nich.

Autoři průzkumu Jan Koucký a Martin Zelenka však varují před zjednodušující interpretací výsledků. „Některé vysoké školy a především fakulty mají tak málo absolventů, že i nepatrný počet nezaměstnaných může vést k vysoké (procentuální – pozn. red.) míře nezaměstnanosti,“ upozorňují v závěrečné zprávě k průzkumu.

Třetí nejlepší v republice

Obecně platí, že práci si snadněji najdou absolventi lékařských, právnických a technických fakult. „Dobré výsledky (těsně nad dvouprocentní hranicí) mají rovněž školy pedagogické a ekonomické,“ uvádí dále dokument. Naopak nejhůře ve statistikách dopadají ti, kteří vystudovali zemědělské či umělecké fakulty.

Postavení držitelů diplomu se Univerzity Karlovy na trhu práce dlouhodobě zlepšuje.
Po přepočtení dat na průměrné údaje za celou republiku činila loni jejich nezaměstnanost 1,9 %. Z veřejných vysokých škol v Česku na tom byli lépe už jen absolventi Vysoké školy chemicko-technologické a Vysoké školy ekonomické.

graf-abs08vs
Zdroj: Středisko vzdělávací politiky při Pedagogické fakultě UK.

Jisté místo a vysoký plat? Za 2 roky může být všechno jinak

Vysokoškoláci v České republice dostávají v průměru o dvě třetiny vyšší plat, než ostatní pracující. Méně se také musejí bát, že se ocitnou bez práce. Jedním z důvodů je zřejmě i skutečnost, že je jich zatím na trhu práce spíše nedostatek. To se ale zřejmě brzy změní.

„Za 2-3 roky budou u nás čerství absolventi s vysokoškolským a vyšším vzděláním tvořit polovinu všech nově příchozích na pracovní trh,“ uvádějí autoři průzkumu. „V zemích s vysokým podílem vysokoškoláků nastupují absolventi poměrně často na pracovní místa s nižšími kvalifikačními nároky,“ dodávají.

I nadále však zřejmě bude platit, že větší šanci vyhnout se nezaměstnanosti mají ti, kteří již během studia pracují. Velká část z nich po promoci jen navýší svůj dosavdní úvazek. Několik řádků v kolonce „Dosavadní praxe“ v životopisu ale také dává dobré možnosti u jiných zaměstnavatelů.

Jak si vedou absolventi jednotlivých škol a fakult v ČR?

Přečtěte si shrnutí výsledků k výzkumu Postavení vysokoškoláků a uplatnění absolventů vysokých škol na pracovním trhu 2008 (.pdf)Komentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.