FOTO+VIDEO: Noc univerzit nabídla diskuse, koncerty, soudní proces i zmrzlinu z dusíku

4. 3. 2012 Autor: Rubrika: Univerzita 1 komentář

Největší protestní akce českých studentů od roku 1989. Příležitost vyjádřit svůj názor na vládní politiku nebo možnost poslechnout si zajímavé přednášky. A také výborná společenská akce a příležitost si „prostě trochu zablbnout“ se dnem volna jako bonusem. To všechno byla Noc univerzit.

Poklidnou Noc univerzit na PF zakončil Big band Konzervatoře Jaroslava Ježka

Foto: Martin Archalous (UKáčko.cz)

Ačkoliv se do akce zapojily téměř všechny vysoké školy, centrem protestů byly Filozofická a Právnická fakulta UK. Právníci pojali akci o poznání střízlivěji a ve formálnějším duchu. Lze to přičítat jejich „právnické povaze“, ale jak se podařilo zjistit, příčina byla jiná: tvrdé jádro právnických pařanů se v té době účastnilo tradiční akce na Hvězdě.

Jádrem programu byly přednášky hostujících i domácích profesorů, kapacit z oboru právních dějin, medicíny, ale i fyziky a nanotechnologií. Studenti i veřejnost se od prof. Bunce z Fakulty tělesné výchovy a sportu UK dozvěděli, že na obezitu je nejlepší pohyb…

Profesor Skřejpek zase vysvětlil, k čemu je vlastně dobré to římské právo. Největší zájem ale vzbudila přednáška prof. Pafka o etice (nejen té lékařské), která zcela zaplnila velkou aulu, což se daří jen největším osobnostem.

Konal se i divadelní Soudní proces s Univerzitou Karlovou, kde si studenti Katolické teologicé fakulty zahráli role ministrů a socialistických prokurátorů. V Bazénu pak následoval kulturní program s Big bandem Konzervatoře Jaroslava Ježka nebo Střídmými klusáky v kulisách višní.

Z akce se může stát tradice

Na FF probíhala Noc univerzit o poznání živěji

Foto: Anna Červinková (UKáčko.cz)

Většinu hostů na přednáškách tvořili sami studenti, byť z různých fakult. Původní záměr ukázat veřejnosti, o čem se na univerzitách bádá a učí, se tak příliš nezdařil. Leckomu proto mohlo připadat, že šlo o akci studentů pro studenty.

„Měli jsme se víc zaměřit na propagaci u nefakultní veřejnosti. Chtěli jsme ukázat, že i na běžné přednášky může přijít kdokoliv z řad studentů i veřejnosti. Nevím, jestli se to úplně podařilo,“ připustil jeden z pořadatelů.

Ale možná už příští rok to budou studenti moci napravit. Miroslav Makajev, člen akademických senátů PF i UK a jeden z hlavních organizátorů, se totiž netají tím, že by se z Noci univerzit mohla stát hezká tradice.

Nevybouření filozofové

Na Filozofické fakultě byla atmosféra o něco „revolučnější“ – v porovnání s PF tam viselo mnohem více transparentů a letáků, po budově se pohybovali studenti s megafony a svolávali lidi na přednášky. Atmosféra byla celkově velmi uvolněná, v pozdějších hodinách už někteří studenti ani neskrývali lahve „něčeho ostřejšího“. Větší prostor dostaly i studentské spolky a kluby.

Asi největší zájem vyvolala přednáška prof. Tomáše Halíka. „Potkala jsem pár znechucených lidí, že prý už tam není místo,“ řekla nám studentka Kristýna Opletalová.

Budova FF byla ověšená transparenty a plakáty, tentokrát i s povolením děkana

Foto: Anna Červinková (UKáčko.cz)

Čtenáře možná překvapí, že zdaleka ne všichni studenti odmítají školné. Na chodbách obou fakult se tvořily hloučky diskutérů a názory na otázku školného rozhodně nebyly jednotné. Studenti se víceméně shodli na tom, že „takhle ne,“ ale mnoho z nich by se nevyhýbalo jiným formám školného.

Ostatně v podobném duchu se vyjadřovali i někteří přednášející, kteří připouštěli nutnost reforem. Profesor Jan Sokol z FHS kritizoval současný systém, kdy univerzity dostávají příspěvek podle počtu studentů, což je nutí nabírat stále více, bez ohledu na kvalitu. Podle některých je toto hlavní nebezpečí školného, ale ve skutečnosti se to děje už dnes a ve velkém rozsahu. Řadu studentů podle ohlasů také překvapilo, že školné se dá pojmout i jinak než „zadluž se až po uši a celý život plať“.

V Dejvicích zaujala formule i zmrzlina z dusíku

Zcela jinak pojaly Noc univerzit další pražské vysoké školy. Akademie múzických umění si většinu svého programu odbyla už v předchozích dnech a jejich akce – ačkoliv nebyly nijak masové – byly o to kreativnější (ostatně v naší fotogalerii najdete výzdobu budovy DAMU). Hrálo se divadlo, promítaly se filmy, konaly se koncerty.

ČVUT ve spolupráci s ČZU se asi nejvíc ze všech škol zaměřila na veřejnost. V dejvickém kampusu si veřejnost mohla prohlédnou tiskárnu, která tiskne trojrozměrné objekty a dokonce i oblečení – několik studentek už se prý chystá na fakultní ples v „tištěných“ šatech.

Návštěvníci také mohli ochutnat kokosovou zmrzlinu z tekutého dusíku nebo si prohlédnout betonovou kánoi. Kromě toho se konaly přednášky, ve kterých si studenti „pochlubili“ svými vědeckými projekty – roboty, formulí, solární školou a dalšími – se kterými vyhrávají četné mezinárodní soutěže.

Vše o reformě VŠ i Týdnu neklidu najdete v sekci Reforma vysokých škol

Fotogalerie



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.