Novinky Majálesu? Průvod Prahou, divadlo, festivaly i volba miss

3. 4. 2011 Autor: Rubrika: Rozhovor žádné komentáře

Sedmý ročník obnoveného pražského Majálesu bude opět větší než ročníky předchozí. Hlavní den oslav ve Stromovce doplní i řada doprovodných akcí – Apríles, Okultění, Zlomvaz, Streetforart a Majáles Underground. O přípravách akce jsme si povídali s jejím koordinátorem Tomášem Gavlasem z UK.

Loni Majáles přilákal na 15 000 návštěvníků. Kolik jich bude letos?

Foto: Matěj Vaněček (UKáčko.cz)

Jak bude probíhat letošní Majáles?
Do letošního Majálesu se zapojily čtyři pražské univerzity, a to UK, ČZU, ČVUT a VŠE. Do 7. dubna mají čas delegovat svého kandidáta/ku na krále Majálesu a kandidátku na Miss Majálesu. Ti se většinou vybírají formou univerzitního předkola. Celý duben pak budou probíhat rafinované kampaně jednotlivých kandidátů s jejich královskými družinami.

Od 26. dubna započnou širší oslavy Majálesu. Vše vyvrcholí 6. května v hlavní den oslav, kdy nás čeká jeden z nejkrásnějších průvodů, který Praha kdy zažila, a festival ve Stromovce zakončený vyhlášením krále Majálesu.

Jak bude vypadat průvod Prahou?
Průvod bude plný alegorických vozů, bude to hra barev a prezentace různých studentských a uměleckých organizací. Navíc chceme v rámci průvodu realizovat nějaký unikátní flashmob. Trasa průvodu povede z náměstí Republiky až do Stromovky.

Kdo přišel s nápadem průvodu, dali podnět ke změnám Majálesu návštěvníci loňských ročníků?
Nápad s průvodem a spousty dalších nápadů jsou tu už dlouho. Tento rok jsem se jen rozhodli vzít Majáles z jiného konce a všechny tyto pěkné věci zrealizovat.

Areál bude letos o polovinu větší, kapely a zpěváci se tak představí hned na pěti pódiích.

Foto: Matěj Vaněček (UKáčko.cz)

Na jaké další změny se mohou návštěvníci těšit?
V první řadě se nám Pražský Majáles ve Stromovce prostorově rozšiřuje o zhruba polovinu, zmizí také otravné fronty na pivo. Obecně se rozsah Majálesových oslav a akcí rozšíří na období několika týdnů a nabídne inteligentní a kvalitní program. Snažíme se uplatňovat pravidlo: „Pokud se ti na Majálesu něco nelíbí, tak přijď a pojď ho dělat s námi!“

Jaká jsou hlavní lákadla letošního Majálesu?
Co se týče hlavního dne Majálesu, tak to bude pět hudebních stagí a našlápnutý line-up jako každý rok. Celý program postupně zveřejňujeme na webu praha.majales.cz. Kromě hudby se návštěvníci mohou těšit na rozsáhlé a autentické zóny čtyř největších pražských univerzit. Dále bude k vidění art zóna, Divadelní stage, Fashion Market a prezentace mnoha studentských spolků. Pro esteticky cítící studenty bych doporučil sledovat volbu Miss Majáles.

Jaké doprovodné akce se připravují?
Do širšího programu oslav je zahrnut Majáles Underground pořádaný ve spolupráci s Dopravním podnikem. Tradiční předskokan Majálesu se bude konat 26. dubna a 4. května ve vestibulech stanic metra Náměstí Republiky, Můstek a Muzeum – zde nás čeká 6 samostatných akcí, jako například kapely, art nebo breakdance. Novinkou je Apríles, který se odehraje na čarodějnice, 30. dubna u Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Dále se jedná o partnerské festivaly Okultění, Pavlač, Zlomvaz a Streetforart.

„Majálesu neuniknete, najde si vás!“

Tradiční doprovodnou akcí oslav je i Majáles Underground – koncerty a představení ve vestibulech metra.

Foto: Anna Krýslová (UKáčko.cz)

Součástí hlavního dne je už tradičně volba krále. Jak se bude vybírat letos?
O králi se bude rozhodovat na místě akce hlasováním. Kandidáti se utkají v různých ďábelských disciplínách a buďte si jisti, že žezlo nesvěříme do rukou žádnému z nich bez řádného prověření! Tento rok nám krále/královnu oblékne ateliér designu oděvu a obuvi Liběny Rochové a korunu připraví tradičně ateliér K.O.V. Kromě odměn, které získá král na místě, pro něj/ni připravujeme rok vpravdě královského života.

Jak náročné jsou přípravy akce a kolik lidí se na nich podílí?
Jenom v Praze se na přípravách a organizaci Majálesu a širších oslav podílí zhruba 60 lidí, se kterými jsem přímo v kontaktu. Přípravy jsou tedy opravdu rozsáhlé, i když se snažíme držet se hesla KISS – keep it stupid simple – občas je to však dost náročné.

Proč by si čtenáři neměli nechat akci ujít?
Myslím, že i kdyby si ji chtěli nechat ujít, tak ona si je někde v Praze najde. Jedná se přece o největší pražskou oslavu studentství!Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.