Nový pomník na Alšově nábřeží připomíná čin Jana Palacha

13. 1. 2016 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Při příležitosti 47. výročí sebeupálení Jana Palacha bude na Alšově nábřeží slavnostně odhalen nový pomník složený ze dvou sedmimetrových plastik. Jeho autor byl americký architekt s českými kořeny John Hejduk.

Foto: ff.cuni.cz

Foto: ff.cuni.cz

Původní verze plastik s názvem Dům matky a Dům syna byly v České republice poprvé k vidění už v roce 1991 během výstavy Johna Hejduka, který do Prahy přijel na pozvání Václava Havla. Dílo společně s nákresy věnoval umělec Praze. Podle nich byly vyrobeny nové kovové modely, které už nyní můžete vidět naproti Rudolfinu.

Útvary, které tvoří krychlové sokly a z nich vycházející plameny, jsou doplněné pamětní deskou s básní Davida Schapira Pohřeb Jana Palacha, kterou básník napsal bezprostředně po aktuálních událostech v Praze v lednu 1969. Pravě tato báseň se stala Hejdukovou inspirací při vytváření pomníku.

Slavnostní odhalení proběhne 16. ledna v 15:00. Zúčastní se ho rodina Johna Hejduka, velvyslanec Spojených států amerických Andrew Schapiro a primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

Výročí na FF

V průběhu celého dne bude na hlavní budově Filozofické fakulty probíhat přednáškový cyklus Jan Palach v umění a vzpomínkách. Ve dvě hodiny se zde uskuteční beseda s básníkem Davidem Schapirem. Pietní akt studentů za účasti rektora Tomáše Zimy u busty Jana Palacha začne v 17:00.

Program přednáškového cyklu Jan Palach v umění a vzpomínkách
(hlavní budova Filozofické fakulty UK, místnost č. 200)

11:30 prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D. (Ústav filosofie a religionistiky FF UK): Odkaz Jana Palacha
Přednáška o historických, kulturních a duchovních souvislostech Palachovy oběti i o jejím významu pro dnešní dobu.

13:00 PhDr. Miroslav Pudlák, CSc. (Ústav hudební vědy FF UK): Jan Novák – kantáta Ignis pro Ioanne Palach ¨
Poslech a hudební analýza kantáty pro sbor a orchestr zkomponované skladatelem Janem Novákem (1921–1989) v únoru 1969 na vlastní latinský text.

16:00 PhDr. Petr Blažek, Ph.D. (Ústav pro studium totalitních režimů): Palachovská památná místa a pomníky
Tématem přednášky budou památná místa spojená se životem a činem Jana Palacha a proměny paměťové kultury.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.