Novým rektorem UK bude bývalý děkan 1. lékařské fakulty Tomáš Zima

25. 10. 2013 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Akademický senát Univerzity Karlovy zvolil profesora Tomáše Zimu kandidátem na funkci rektora UK. Bývalý děkan 1. lékařské fakulty UK získal ve třetím kole 42 hlasů z celkových 70.

Tomáš Zima

Senátoři vybírali ze tří kandidátů: kromě Tomáše Zimy byl ve hře ještě bývalý děkan Filozofické fakulty Michal Stehlík a prorektor UK pro rozvoj Stanislav Štech. Volby se účastnilo všech 70 členů senátu, 34 studentů a 36 pedagogů.

Do druhého kola postoupil Štech s 22 hlasy a Zima s 26 hlasy. Dříve favorizovaný Stehlík získal v prvním kole 20 hlasů a do užšího výběru tak nepostoupil. Ve třetím kole pak byl Tomáš Zima zvolen 42 hlasy.

Návrh na jmenování Tomáše Zimy rektorem UK teď dostane prostřednictvím ministra školství prezident Miloš Zeman. Pokud ho skutečně jmenuje, nový rektor by se měl ujmout svého úřadu v průběhu února příštího roku. Délka funkčního období je čtyři roky.

Tomáš Zima

Profesor MUDr. Tomáš Zima, DrSc., je lékař, přednosta Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice a od roku 2012 proděkan fakulty pro vnější vztahy. Děkanem 1. lékařské fakulty byl v letech 2005 až 2012. Jeho specializací je klinická biochemie, vnitřní nemoci a léčba nemocí ledvin, nefrologie.Komentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.